Az Ebola egy filovrus, a Marburg vrushoz hasonlan a Filovruscsaldba tartozik. Fertzse magas lzat, kiterjedt kls s bels vrzst okoz. Kelet-Kzp- s Kzp-Afrikbl ismert: Ebola-foly krnyke, Zaire, Viktria-t krnyke, Dl-Szudn, Uganda, Gabon, Elefntcsontpart, Kong. Potencilis biolgiai fegyver. A ma ismert legvirulensebb emberi krokoz, a mortalits 50-90% krli.
Hossz, fonalszer alakja miatt hvjk filovrusnak (a filum fonalat jelent). A legtbb vrus goly formj, s a legkisebb mikroorganizmusokhoz tartoznak, a filovrusok viszont egy baktrium mreteivel rendelkeznek, s pleomorfok, azaz sok alakban lthatak (az elektronmikroszkpban): U, 6-os, gyr, oltkacs alak, csavarvonal burok vdi, mely 7 szerkezeti fehrjbl ll, s egy kpeny veszi krl. Nagy tmegben az Ebola-vrusok olyanok, mint egy kupac spagetti, nha hurokk sodrdnak. Ms ilyen alak s mret vrus nem ltezik, nem hasonlt egyetlen ms vrusra sem. Nemrg sikerlt szekvenlni ket, annyit tudnak, hogy a vrustrzsek gyakran cserlgetik gnjeiket, j trzsekre vlnak szt, majd jra egyeslnek, gyorsan mutldnak.
Krlefolys
Elszr 1976-ban, a Kongi Kztrsasgban azonostottk, majd az eddigi legpuszttbb jrvnyt 1995-ben Zairben okozta. A vrus valsznleg nem ember-specifikus, hanem a krokoz egy ma mg ismeretlen, vadon l llatfajban (taln rgcslkban vagy denevrben) tartja fnt magt, ahonnan olykor az emberi npessgre vagy a csimpnzokra is tterjedhet. Nem kpes tartsan fnnmaradni az emberi npessgben. A vrus a beteg testnedveivel (vrrel, nyllal) fertz, s fknt a krhzi polsban s a temetkezsben rsztvev embereket tizedeli meg.
Az jabb jrvnyok eslyt leginkbb akkor lehetne korltozni, ha sikerlne a vrust vgre a termszetben is megtallni, vagyis jellemz gazdafajt azonostani. A Marburg s a Reston mindig femlskkel, klnbz majmokkal dolgoz, rintkez szemlyek kztt s kzvetlen krnyezetkben lpett fel. Az Ebola kzvettjt s rezervorjt mg nem azonostottk. Lehet, hogy a denevrek kzvettik, de biztos, hogy nem a majmok az elsdleges fertzsi forrsok, nem megfelel gazdk a vrusok szmra, mert nagyon gyorsan elpuszttja ket; a rgcslk szintn negatvnak bizonyultak. Jrvnyt indthat el a halotti ritul, mert Afrikban ez egytt jr a halottal val szoros kontaktussal: a halott lemossa, megcskolsa, a mosfolyadk rintse stb. Nem tudjk, hogy a jrvnyok kztti idszakokban hol van a vrus, de annyi biztos, hogy fknt krhzi krlmnyek kztt fertz, ahol sokan rintkeznek a beteggel, teht a vektor nosocomialis. Valamirt mgsem kpes hosszabb ideig fennmaradni az emberben. A lehetsges kapcsolatokat is figyelni kell, ami egy-egy jrvny idejn tbb ezer lehet, rszben az ltalnos afrikai krlmnyek miatt. Gyorsan kpes fajt vltani, mutldni. Az 1995-ben, az egyik zaire-i jrvny Kikwit vros misszis krhzbl indult ki, ahol nem volt orvos, a betegekkel flig kpzett apck foglalkoztak, akik naponta 5 j fecskendt kaptak, amiket nha lebltettek vzzel; gumikeszty s sterilezs nlkl kezeltek tbb szz embert. A legfertzbb gensek a levegben is terjednek. Egy beteg gy fertzte meg orvost, hogy vrhnysa annak nylkahrtyira: szembe, szjba s kezre kerlt. A Szudn-szubtpus nem terjed cseppfertzssel, mg a Zaire s a Reston igen.
A betegsg klinikai kpei a szerolgiai klnbsgek szerint - az Ebolnl szubtpusok szerint - eltrnek: a Marburg vrus szerolgiailag nll (nincs szubtpusa), az Ebola fertzsnl kevsb letlisabb (5 betegbl 1 hal meg); mg az Ebola a betegek akr 90%-t is megli. Szubtpusai: Ebola-Zaire, Ebola-Szudn, Ebola-Elefntcsontpart s Ebola-Reston; ebben a sorrendben cskken a letalits.(sszehasonltskppen: a nagyon veszlyesnek tartott srgalz 20 betegbl egyet l meg.) Az ldozatok 2 hten bell meghalnak.
A Filovrusok slyos vrzses lzat okoznak, amelynek 50-90% a letalitsa. Az Ebola-Reston szubtpus (Virginia, USA) emberben csak tnetmentes fertzst idz el (antitestek kimutathatk ELISA s PCR assay-el), a majmokra viszont vgzetes lehet. Ezek a vrusok tulajdonkppen a gazdaszervezet egszt nmagukk prbljk alaktani, de ez a md 'nem tkletes': a folyamat nkorltoz - tl gyorsan l ahhoz, hogy az ldozat hosszabb idn t fertzhessen. Az eredmny vrussal keveredett, nagy mennyisg elfolysod hs.
tlagosan 7 nap lappangs utn kezddnek az aspecifikus tnetek: csillapthatatlan, fknt frontlis fejfjs, htfjs, fjdalom a szemben, az izmokban, hasfjs, hasmens. Krlbell a 10. napon jelentkeznek a vrzses lzra utal specifikus tnetek: magas lz, srgasg (amit a sztes vrsvrtestek okoznak), hnys; test szerte megjelen maculopapularis kitsek (hlyagok), conjunctivitis (kthrtya-gyullads), pharyngitis (torokgyullads), haematemesis (vrhnys), melaena (szurokszklet), kifejezstelen arc, kds tekintet, petyhdt szemhjak, vrs szemek. A hats egy hallos adag sugrdzishoz hasonlan roncsolja a szveteket; fleg a ktszvetet, a beleket s a brt. A tllk haja kihullik, mint a sugrfertzttek, brk lehmlik, nemi szerveik flig elrohadnak.
Mivel a vrus pantrop, a parenchyms (az illet szervre jellemz mkdst kifejt sejtjeinek sszessge, pldul gyomornylkahrtya) szervekben trtn extrm replikci (robbansszer szaporods), s a kvetkezmnyes szvetelhals a legtbb szervben kimutathat: a mj elpudingosodik, elfolysodik; a vesk roncsoltak; a belekrl levlik a nylkahrtya, mintha az ldozat levedlette volna a beleit - ezen tnetek mind a tbbnapos tetemekre jellemzk. gy tnik, mintha az ldozat mr azeltt hulla volna, hogy meghal.
A hall kzvetlen oka a vrzses sokk: az risi vrvesztesg miatt nem mkdnek a vralvadsi faktorok, a kiszrads miatt veseelgtelensg is fellp.
Idegrendszeri tnetek az amnzia, kds, beszklt tudatllapot; megvltozik a szemlyisg: enyhe agresszi, mogorvasg, komorsg; a Marburg vrus kzponti idegrendszeri hatsa a veszettsghez hasonl. A betegek viselkedse annyira megvltozhat, hogy nem-normlisan reaglnak a segtsgre is: ellensgess vlnak, nem trik, hogy hozzjuk rjenek, nem akarnak beszlni.
A betegsg msodik fzisban slyosbodnak a tnetek: nagyon ers, nagy mennyisg, romlott szag vrhnys, amelyben artris vr keveredik fekete rgkkel; a test kisebesedik, vralfutsok bortjk, a kitsek sszeolvadnak, hatalmas, duzzadt, hlyagos, lilsvrs foltokk; az arcizmok megereszkednek, mert a ktszvetek bomlsnak indulnak. A beteg vrnek minden cseppje mreg, rendkvl fertz; egy cseppben szzmilli vrusrszecske is lehet. A vr kicsapdik, rgk kpzdnek, minden szervben kiterjedt lesz a trombzis, gy az egsz testben infarktusok keletkeznek. A blizmok elhalnak, blrenyhesg, puffads, gyomorgs lp fel. A nyelvrl, a nyelcsrl, a lgcsrl iszonyatos fjdalmak kzepette levlik a nylkahrtya.
A beteg a fjdalomnak egyre kevsb van tudatban, ahogy telik az id, mert az agyi erek is elzrdnak. Az agykrosods eltrli a szemlyisget (deperszonalizci). Az agy nhny helyen elfolysodik, csak a primitv rszei mkdnek (a beteg esetleg mg tud jrni). Ekkor mr a vrzs megllthatatlan, mert a vralvadsi faktorok mr elhasznldtak.
Az utols fzisban szdls, elernyeds vltakozik vonaglssal, ami kzben az ldozat sztcsapkodja vrt mindenhov; az idegek felmondjk a szolglatot s elvsz az egyenslyrzk. Vrzses sokk lp fel, a beteg elveszti eszmlett. Minden testnylsn mlik a vr, belertve a vgbelet, mellbimbt s a nylmirigyeket is, nem marad elg a kerings fenntartshoz. Lelassul a szvmkds, a vrnyoms a nullhoz kzelt. A zsigerek sztszakadnak, olyan hanggal, mint amikor a textil vgigreped, s nylkahrtyjuk kilkdik. Miutn gazdjt elpuszttotta a vrus, minden nylson t a szabadba tr. Vr kerl a lgcsbe, a lgzs lell, a pupillk fnymerevek lesznek, ekkor mr teljes az agykrosods. Nem lehet injekcit adni, a t mellett kiserken a vr, mert az erek sztszakadnak, mint a ftt makarni. Vgl mr koromfekete vr folyik a testbl, a beteg mly kmba zuhan, s tbb mr nem bred fel, nhny ra mlva pedig meghal. Az elhunytakat gyorsan kell felboncolni, mert a szvetek a hts ellenre is elkocsonysodnak; gyorsan s biztonsgosan (vzhatlan zskban, msszel) kell eltemetni, mg akkor is, ha az ellenkezik az adott np temetkezsi szoksaival. A tllk gygyulsa lass, legalbb 2 hnap, s mg 4 hnapon t rtik a vrust (szemk csarnokvizben is megtallhat). A beavatkozs gyakorlatilag a folyadkvesztesg intravns ptlsra korltozdik. |