A malria (rgies nevn: vltlz) az Anopheles sznyog nstnyei ltal terjesztett krokozk ltal kivltott betegsg. A vilgon npbetegsgnek szmt, fleg trpusi vidkeken fordul el. vente kb. 350-500 milli megbetegeds trtnik, ezek kzl a hallos kimenetelek szma egymilli feletti, s csupn Afrikban 25% az ves mortalits az 5 ves kor alatti gyermekpopulciban.
A nagy hallozsi arny f okai: az egyre nagyobb fok gygyszer-rezisztencia, illetve a sznyogok ellenll-kpessgnek nvekedse az inszekticidekkel szemben. A betegsget ngy klnbz Plasmodium nembe tartoz parazita egysejt okozhatja: a Plasmodium vivax, a Plasmodium ovale, a Plasmodium malariae s a Plasmodium falciparum. A betegsg az utbbi tpus fertzs esetn a legslyosabb lefolys. Rgen gy gondoltk, hogy kivlt oka a mocsarak kros kigzlgse (innen ered neve is: az olasz „mal aria” jelentse rossz leveg).
A fertzs folyamata
Ha egy nstny Anopheles sznyog malris embert csp meg, a felszvott vrrel egytt krokozk jutnak a szervezetbe. A felszvott sejtek (melozoid sejtek) elszr egy ivaros szaporodsi folyamaton mennek t (gametognia), mely sorn mikro- s makrogamtk keletkeznek. Ezek egyeslsvel zigta (ookinta) keletkezik, mely a nylmirigyekbe kerl, ahol betokozdik, s ivartalan folyamat sorn osztdik (sporognia). Mivel cspskor a sznyogok nemcsak vrt szvnak ki ldozatuk testbl, hanem nylukat is befecskendezik, ezrt a kvetkez cspssel a parazitkat a msik emberbe juttatjk. Itt a krokozk a vrrammal a mjba jutnak s szaporodni kezdenek (schizognia). A mjsejteket megfertzik s elpuszttjk. Az tlagosan 2-4 htig tart rsi folyamatot kveten a krokozk a mjat elhagyjk, s jra a vrramba kerlve elrasztjk a beteg vrsvrtestjeit. Itt tovbb szaporodnak (melozoid sejtek keletkeznek) s a fertztt sejteket sztrepesztik. A Plasmodium falciparum okozta malria esetn a vrsvrtestek nagyobb szzalka fertzdik meg, s nagyobb mennyisg vrsvrtest esik szt egyszerre, ez okozza ennek a tpusnak a slyosabb lefolyst. Szvdmnyek kialakulsnak eslye is P. falciparum fertzds estn nagyobb.
Az ember a parazita kztes gazdja, a sznyog a vgleges gazda.
Sarlsejtes anmiban szenvedk rezisztensek a malrira, mert a krokoz nem kpes a vrsvrtestet megfertzni. Ily mdon ez az egybknt slyosnak mondhat betegsg a malrival fertztt terleteken nveli a tlls eslyt, gy evolcis elnyt jelentett, ami gyakorisgnak jelents emelkedst eredmnyezte a feketk krben.
Elfordulsa
A gygyszereknek s a sznyogriasztknak ksznheten a fejlett orszgokban a malris megbetegeds igen ritka, de a trpusokon tovbbra is gyakori (az esetek 80-85%-a Afrika egyenlti vidkein fordul el, a tbbi leginkbb Dlkelet-zsiban s Latin-Amerikban). Az innen rkez ltogatk vagy hazatr utazk azonban behurcolhatjk a fertzst s kisebb jrvnyokat okozhatnak. A fertzs tvihet beteg egyn ltal hasznlt injekcis t vagy fertztt vr tmlesztse tjn is.
Tnetei
A fertz sznyogcsps utn ltalban 10-35 nappal ksbb jelennek meg a tnetek. A lappangsi id vltoz, de legalbb 6 nap. Malaria tropica (P. falciparum) esetben 1-4 ht, malaria tertiana (P. vivax) s quartana (P. malariae) esetn akr tbb v is lehet. A malria f tnete a lz, rendszerint (de nem felttlenl) a tpusos, hidegrzssal jr lzroham. Kezdetben hemelkeds, izomfjdalmak, fejfjs, hidegrzs, rossz kzrzet a jellemz. Az els tnetek alapjn – melyek 2-3 napig tartanak – gyakran influenznak vlik. A magas lz (41 C krl) s a verejtkezs szablyos idkznknti ismtldse viszont mr egyrtelmen malrira utal. A klasszikus tnetcsoportot egyb panaszok ksrhetik, pldul fradtsg, fejfjs, szdls, izom s zleti fjdalmak, esetleg szraz khgs s gastroenteralis panaszok: hg – akr koleraszer – szklet, tvgytalansg, hnyinger, hnys, hasi grcsk. A malria gyanja a nyilvnval ms ok nlkl fellp, visszatr hidegrzs s lzrohamok esetn merl fel (klnsen, ha a beteg az elmlt egy vben malrival fertztt vidken jrt s a lpe megnagyobbodott). A parazitk kimutatsa a vrmintbl megersti a diagnzist. Fontos, hogy meghatrozzk a krokoz plazmdium fajt is, mivel a betegsg vrhat lefolysa s lehetsges szvdmnyei a fajok szerint vltoznak.
Kezelse
A kezels a krokoz tpusn, valamint annak esetlege gygyszerrezisztencijn mlik. Hossz idn keresztl az egyetlen terpis szer a knafa krgbl nyert alkaloid, a kinin volt. Ez csak a vrben lev parazitkat kpes elpuszttani, a test egyb szveteiben levket nem. Hasznlata mra visszaszorult. Napjainkban egy sor ksztmny szolgl a malria gygytsra. (Lsd ATC P01B) Gygynvnyknt az egynyri rm (Artemisia annua) hatsos mg ellene
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...