Az influenza (grippe) egy vrus ltal okozott fertz betegsg. A krokozk emlsket (pl. ember, serts, l) s madarakat (pl. vadkacsa) kpesek megfertzni. A betegsg az emberek kztt cseppfertzssel vagy kzvetlen rintkezs (pl. vladkkal szennyezett kz) tjn terjed. F tnetei a hirtelen kezdd lz, izomfjdalom, elesettsg, ksbb pedig szraz khgs. Klnsen idseknl, slyos szvdmnyek lphetnek fel.
2009-ben egy j H1N1 vrus jelent meg, amely rszben serts (kis rszben madr) s rszben emberi A-vrusbl szrmazik. Szerkezetben klnbzik az eddigi H1N1 vrusoktl. Az emberek nagy rsze – a 65 ven felliek egy rsznek kivtelvel – mg nem tallkozott ezzel a vrussal, ezrt fogkony a fertzsre. gy vilgmret jrvny – n. pandmia – alakult ki. Az influenza tnetei sokban megegyeznek a ntha tneteivel, de a betegsg slyosabb lefolys. ltalban magas lzzal jr, fejfjs, izomfjdalmak, szraz khgs, levertsg s gyngesg jellemzi. Torokfjs ritka, s csak az esetek 30–50%-ban jelenik meg orrfolys, orrduguls. Szvdmnyei fleg kisgyermekekben, idsekben s krnikus betegsgben szenvedkben veszlyesek. Ezek kztt leggyakoribb a klnbz baktriumok okozta tdgyullads, mely antibiotikumokkal kezelhet. Ritkn az influenza els tnete a vrus ltal okozott vrzses tdgyullads lehet, amelynek hallozsa nagyon magas. Az influenza kezelsre lteznek gygyszerek, az n. antivirlis szerek csoportjba tartozk, ezek a tnetek enyhtsre, a betegsg idtartamnak lervidtsre alkalmasak, de csak a megbetegeds els 1-2 napjn elkezdve hatsosak.
Krokozk
Az influenzt az ortomixovrusok (Orthomyxoviridae) csaldjba tartoz influenzavrus A, influenzavrus B s influenzavrus C okozzk. Az influenzavrusok genomja nyolc szegmens negatv egyszl RNS-bl ll. A vrust lipidtartalm burok (envelope) veszi krl. Ebbl a burokbl nylnak ki a neuraminidz s a hemagglutinin glikoproteinek. A gazdaszervezet immunrendszere a neuraminidz (NA) s a hemagglutinin (HA) alapjn tudja felismerni a krokozt. E glikoproteineknek azonban tbb altpusuk is ltezik: influenzavrus A hemagglutininjbl eddig 16 altpust (H1-H16), neuraminidzbl pedig kilencet (N1-N9) rtak le. A felszni glikoproteinek antigenitsa gyakran megvltozik (teht az immunrendszer „tbb nem ismeri fel”), s ez az alapja az influenzajrvnyoknak. E vltozsnak kt mdjt ismerjk:
► Antigen drift: pontmutcik kvetkeztben a glikoproteinek egy-egy aminosava vltozik meg
► Antigen shift: akkor kvetkezhet be, ha egyazon sejtet tbbfle vrus is megfertz. Ilyenkor genetikai rekombinci jn ltre, teht a kt vrusgenom elegybl j vltozatok alakulnak ki. A rekombinci alapja, hogy a vrusgenom tbb klnll RNS-szegmensbl ll, melyek teht knnyedn „sszekeveredhetnek egymssal”. Az antigen shift jelensgt csak az A tpus influenzavrusok esetben figyeltk meg. Az influenzavrus-trzsek jellsre specilis kdot hasznlnak, mely a vrus tpust (A, B, C) s HA/NA antigenitst (pl. H3N2) valamint a gazdaszervezetet (pl. diszn), a fldrajzi eredetet s egy trzsszmot tartalmaz. Pl. A/Brisbane/10/2007 (H3N2), B/Florida/4/2006
Influenzavrus A
Az A tpus influenzavrus az emberen kvl ms emlsk s madarak kztt is elterjedt krokoz. Ez okozza a legnagyobb (akr vilgmret) jrvnyokat s a legslyosabb betegsgeket: antigen shift rvn ugyanis gyakran alakulnak ki jabb vltozatok, melyek ellen a gazdaszervezetek mg nem vdettek. Jelenleg a legelterjedtebb emberi krokozk a H1N1 s a H3N2 altpus A-vrusok.
Influenzavrus B s C
A B tpus influenzavrus kisebb jrvnyokat kpes okozni, a C tpus pedig leginkbb gyermekkzssgekben terjed, enyhe megbetegedst okozva.
Bvebben
Magyarorszgon a jrvnyveszlyes idszak oktber elejtl prilis vgig tart. A fertz vladk (pl. khgskor aeroszolknt) bejut a gazdaszervezet lgtjaiba, ahol a vrus hemagglutininje rvn kapcsoldik a lgti hmsejtek szilsav-receptoraihoz. A sejt ezutn bekebelezi a vrust, majd az a sejtmagba kerl. A sejtmagban a negatv RNS-ekbl mRNS-ek (pozitv RNS) kpzdnek, melyek virlis fehrjk s negatv RNS-ek kpzsre ksztetik a sejtet. Ezekbl aztn j vrusok „szereldnek ssze” a sejtben, majd a sejthrtya egy rszt magukkal vve kijutnak a lgutak lumenbe. A fertztt hmsejt pedig vgl elpusztul. Az immunrendszer a hemagglutinin s neuraminidz glikoproteineket ismeri fel antignknt, ellenk antitestek termeldnek. A hemagglutinin elleni antitestek cskkentik a fertzs valsznsgt (neutralizl ellenanyagok), a neuraminidz-ellenes ellenanyagok pedig a betegsg slyossgt s a beteg fertzkpessgt cskkentik. Antigen drift esetn a megvltozott antigenits vrus kpes lehet megbetegteni a korbbi vltozat ellen vdett egyedet, de a betegsg lefolysa enyhbb. Antigen shift sorn viszont olyan j vrustrzsek keletkezhetnek, melyek ellen a szervezet vdtelen. A fertztt sejtek elpuszttsban citotoxikus T-limfocitk vesznek rszt.
Tnetek
A betegsg tnetei a fertzdst kveten 1–3 nappal hirtelen kezddnek: lz, hidegrzs, elesettsg, tvgytalansg, izomfjdalom, fejfjs, szdls. Ksbb torokfjs s szraz khgs is megjelenik. A lz 1–5 nap alatt megsznik, majd napok–hetek mlva a tbbi tnet is elmlik. Szvdmnyknt elfordulhat als s fels lgti gyullads, tdgyullads (mely idseknl s immunhinyos llapotaknl gyakran hallos) s szvizomgyullads (szintn vezethet hallhoz). Influenzban cskken a lgutak vdekezkpessge ms krokozkkal szemben, gy gyakran lpnek fel egyidejleg bakterilis fertzsek is (pl. Streptococcus, Staphylococcus, Haemophilus influenzae).
Kezels
A beteg leggyakrabban magtl meggygyul; javasolt az gynyugalom s a lzcsillapts, valamint fontos a megfelel folyadkptls. A betegnek tancsos kerlnie csecsemk, ids s beteg emberek trsasgt. Az influenza kezelhet neuraminidz-bntkkal (oszeltamivir, zanamivir), valamint a csak influenzavrus A ellen hatsos adamantn-szrmazkokkal (amantadin, rimantadin). Szaliciltok (pl. aszpirin) nem adhatk influenzs gyermekeknek, mert a vrusfertzs s a szalicilt egyttesen slyos (gyakran hallos) agy- s mjkrosodst (Reye-szindrma) okozhat! Influenza megelzsre adhat neuraminidz-bnt vagy vdolts. A vakcina ellt A s B influenzavrusokat tartalmaz, mgpedig az adott vben vrhat legelterjedtebb altpusokat. A vdolts azoknak ajnlott, akiknl magas az influenza szvdmnyeinek kockzata: idsek, krnikus betegsgben szenvedk s immunhinyosak. Mivel a vakcina ellltshoz szksges vrust tyktojsban tenysztik, ezrt vdolts nem adhat tojsfehrje-allergis szemlyeknek.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...