A tuberkulzis (TBC) (helytelenl tuberkolzis) vagy gmkr egy olyan fertz betegsg, melyet a Mycobacterium tuberculosis bacilus okoz, s ami leggyakrabban a tdt tmadja meg (pulmonris tbc), de megtmadhatja a kzponti idegrendszert lsd agyhrtyagyullads (meningitisz), a nyirokrendszert s a keringsi rendszert miliaris tbc lsd Hivatkozsok s jegyzetek, az ivarszerveket/hgyutakat, csontokat, zleteket s mg a br felletet is. A pulmonris (tdt tmad) tbc beteg tdejben rgk, gmk keletkeznek. A gm a latin tuberculum fordtsa. Innen jn a gmkr nv. A gmk megakadlyozzk a normlis tdfunkcit.
A mycobacterium tuberculosis nem az egyetlen mycobaktriumfajta ami okozhat gmkrt. Egy jelents szerint a mycobacterium bovis, a mycobacterium africanum, a mycobacterium canetti s a mycobacterium microti ugyancsak okozhat tuberkulzist, de ezek egszsges egyneket nem tmadnak meg. A tuberkulzis a trtnelem sorn az egyik legtbb hallesetet okoz betegsg volt. 1901-ben, Magyarorszgon a hallesetek 25 %-t okozta a TBC amit magyar npbetegsgnek (Morbus hungaricus) tartottak s amit a tmegek nyomorbl s szegnysgbl ered tmegesen egszsgtelen letmd terjesztett el (100 ezer lakosbl a szegnyek krben 500 f, de a fertzds miatt, a jmdak krben is 200 volt TBC-s). Ma mr gygythat, de mg mindig tbb mint ktmillird ember fertztt a bacilussal. (WHO TB.) (Az angol WP idzete szerint a Fld sszlakossgnak egy harmada). A kevsb fejlett orszgokban vente kilencmilli j fertzst s ktmilli hallesetet jelentenek. A fejlettebb orszgokban fknt az immunrendszer cskkent vdekezkpessge, amit pldul a HIV ellen hatsos, de az immunszupresszv (immunrendszer mkdst akadlyoz) gygyszerek alkalmazsa, valamint kbtszer-hasznlat segti el a tbc-s megbetegedst, de hagyomnyosan a nem kielgt tpllkozs, s ltalnossgban szegny letkrlmnyek voltak okozi (innen a nzet, hogy a tbc a „nyomor betegsge”) Br a baktriummal fertzttek kb. 90%-a tnetmentes, ltens tbc-fertzttsggel l (LTBI), az esetek kb. 10%-ban a betegsg teljesen kifejldik, fertzv vlik s ha nem kezelik, az eseteknek legalbb fele hallhoz vezet. A World Health Organisation (WHO) 2008-as adatgyjtemnye („factsheet”) szerint tuberkulzis a megbetegeds s hall igen fontos okozja vilgszerte, klnsen Afrikban s zsiban. 2006-ban 9,2 milli j esetet s 1,9 milli hallesetet jeleztek vilgszerte (kzttk 700 000 megbetegeds s 200 000 halleset AIDS-el fertztt egynek volt) A szmok, Eurpt eltekintve, nem tartottak lpst a lakossg nvekedsvel s ahhoz viszonytva 2003-tl kezdve hanyatlban voltak, de az eurpai s afrikai ksedelmek gtoljk az ezredforduln 2015-re kitztt cl (development goal) elrst, hogy az infekci terjedst vilgszerte meglltsuk.
Tnetei
A teljesen kifejldtt, aktv, fertz gmkr hromnegyed rsze kizrlag pulmonris, vagyis csak a tdket rinti. Ennek a szimptmi kz sorolhatk a mell-, ill. htfjs, vr felkhgse, s hrom htnl tovbbi khgsi rohamok, valamint lz, borzongs, izzads, klnsen alvs kzben, tvgytalansg, fogys, spadtsg s gyakori fradtsg. Az esetek megmaradt negyed rsznl ami gyakran immunszuppresszv hats alatt lev (pl HIV) betegekkel s igen fiatal gyerekekkel kapcsolatos, a fertzs ms testrszekre is kiterjed, m. a tdhrtyra, a kzponti idegrendszerre lsd agyhrtyagyullads (meningitisz), a nyirokrendszerre, pldul a strma vagy scrofula, illetve grvlykr (amikor a betegsg a nyak mirigyeit tmadja meg) valamint a keringsi rendszerre miliaris tbc lsd Hivatkozsok s jegyzetek. A csontokra s zletekre val hats egyike a Potts-kr, ami a htgerincet tmadja meg.
Fajti
A tuberkulzist okoz Mycobacterium tuberculosis bacilus, rvidtve MTB egy lassan szaporod aerob baktrium, ami 16-20 rnknt osztdik. Ez ms baktriumokhoz kpest lassnak szmt (azok osztdsi ideje tbbnyire percekben mrhet – az Escherichia coli egy fajtja pldul hszpercenknt osztdik), de nem a leglassbb (a Mycobacterium leprae hsz naponknt). A MTB-t a Gram-fests nem vagy nagyon enyhn mutatja pozitvnak, azonban egyb jellemzi alapjn Gram-pozitv baktriumnak szoks tartani. A MTB kicsi, plcika alak bacilus, ami ellenll a gyengbb ferttlentknek s hetekig tri a szrazsgot, de magtl csak gazdaszervezeten bell kpes osztdni (in vitro tenyszetet csak hossz id alatt sikerlt ltrehozni, manapsg azonban mr rutinmveletnek szmt). A MTB mikroszkp alatt festsi jellegzetessgei alapjn azonosthat; savas oldattal val kezels utn megtartja sznezett, ezrt savll bacilusknt (AFB) tartjk nyilvn. A leggyakoribb festsi eljrs, a Ziehl-Neelsen fests sorn, az AFB-t lnkpirosra festik meg, ami kitnen elvlik a kk httrtl. A savll baktriumok fluoreszkl mikroszkppal is jl megfigyelhetk. Az M. tuberculosis komplex hrom tovbbi mycobacteriumot is magba foglal, amelyek okozhatjk a tuberkulzist: M. bovis, M. africanum, s 'M. microti'. Az els kett csak nagyon ritkn, mg az utols soha nem okoz fertzst emberekben. Nontuberculous mycobacteria (NTM) tovbbi mycobaktriumok (a M. leprae mellett, amely leprt okoz), amelyek a tbc-hez, egyes brbetegsgekhez vagy fertz betegsgekhez hasonl lgzszervi megbetegedseket okozhatnak. Ezek kz tartozik a Mycobacterium avium, M. kansasii, s msok.
Diagnzis
A tuberkulzis megbzhat diagnzisnak nehzsge az ennek fent emltett lass in vitro szaporodsbl ered, ami 12 hetet is ignyelhet. Az orvosi vizsglat a beteg elz betegsgtrtnetnek feljegyzsvel kezddik, amit fizikai vizsglat (hmrsklet, pulzus, vrnyoms stb.) kveti, majd mellkasrntgen, n. tuberkulin szrum vizsglat (Mantoux „olts”) s baktriumtenyszet. Jelenleg olyanok lappang infekcijt, akik vdoltst nem kaptak egy specilis tuberkulin-vizsglattal mutatjk ki amely a bacilus tiszttott fehrje derivatvjra (purified protein derivative) egy lasstott hiperszenzitivits (delayed hypersensitivity) tpus reakcit mutat. Aki mr kapott vdoltst az pozitv tuberkulin eredmnyt ad, mintha fertztt lenne. Ezekre egy jabb vizsglatot, a polimerz-lncreakci vizsglatot dolgoztak ki, ami kimutatja a bacilus DNS-nek jelenltt, az antitest meghatrozsa pedig kimutatja a szervezetnek a bacilus-okozta gamma interferon kpzdse jelenltt.
Mutcija
Az M. tuberculosis egyes kdol s nem-kdol genomrszeit elvesztette evolcija sorn, gy a klnbz fajok kztti klnbsgeket megfigyelve kvetkeztetni lehet a betegsg fldrajzi eredetre s terjedsi tjra.
Kezels
A kezels ltalban antibiotikumokkal trtnik. Lappang gmkros betegek szmra elg egyfajta antibiotikumot hasznlni, de ha a betegsg mr teljesen kifejldtt s fertz llapotba kerlt, akkor tbb antibiotikum egyttes hasznlatra van szksg az antibiotikum-ellenlls kifejldsnek elkerlsre. A gygyszer ltalban rifampin, vagy izoniazid, a kezels tartama pedig 6-12 hnap.
Vdelem
A fertzs ellen ketts vdelmet alkalmaznak:
► A bacilussal megfertztt egynek s azok feldertse, akik a fertztt egynekkel kapcsolatban voltak, azok vizsglata s a fertzttek kezelse.
► Gyermekek megelz vdoltsa.
Olyan szrum mg nincs, ami felntteket specilisan a tbc baktrium ellen vdene, de trpusokon, egyb, nem tuberkulzist okoz mycobactriumokkal val kapcsolatnak van valami vd hatsa. Vdoltst szmos orszgban hasznlnak. Az els ilyen gygyszervdelmet Franciaorszgban dolgoztk ki 1905 s 1921 kztt, de tmeges hasznlata csak a msodik vilghbor idejn kezddtt. A Calmette-Gurin Bacilus (BCG) vdolts hatsossga agyhrtyagyullads ellen 80%-on fell, tbc ellen azonban csak 0 s 80% kztt van.
llati kapcsolat
A tbc-t emlsk is terjeszthetik. Br a kutya s a macska nem hordozja a bacilusnak, vadllatok igen. gy Kalifornia tiltja a gerbillus (angolul gerbil) versenyegerek hzi kedvencknt tartst. A marhkat a tuberculosis bovis tmadja meg, ami szarvasokra is tragadhat. j-Zlandon azt tapasztaltk, hogy a marha fertzst az gynevezett „vektor-llatok” (hordozk) jelenlte segti el. gy pldul az ausztrliai seprfark oposszum (australian brush-tailed possum) kiirtsval remlik a betegsg terjedst gtolni. Anglia s rorszg a borzot minsti az llati tbc vektorllatnak, de mg nincs egyetrts, hogy a hordozk kiirtsa hathats fegyver-e az llati tbc elfordulsok lecskkentsre.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...