A kolera a Vibrio cholerae baktrium ltal okozott betegsg. Elssorban szklettel, hnyadkkal s szennyvzzel, illetve az ezekkel rintkez nyers lelmiszerek rvn terjed.
Akr egy jgkocka, egy szelet citrom is tviheti a fertzst. Kiindulpontjai ltalban a meleg, szervesanyagban gazdag tengerparti folytorkolatok, innen terjed szt a betegsg. Kt fajtjt klnbztetjk meg: az eurpai (cholera nostras) s az zsiai (cholera asiatica) kolert. Az eurpai kolera az zsiaival ellenttben nem egsz vben, csak a nyr msodik felben szlelhet. A szigor karantn s a megfelel tisztlkods, tpllkozs megelzi a betegsg terjedst.
A fertzs
A fertzs lappangsi ideje nhny nap, de nha enyhe hasmens kpben hosszabb idre is elhzdhat. Az egyes megbetegedsek igen klnbz hevessgek, hasmenstl slyos rohamig terjednek. A jrvny kzvetlenl kitrse utn a leghevesebb. Az esetek tbbsge hasmenssel kezddik, a szklet b, vizes, eleinte festett lgos, majd ksbb vzszer, fehr pelyhekkel. A beteg legyengl, gyomrt resnek rzi, ezutn bellnak a gytr hnysingerek, majd a vgtagokban grcss izomsszehzdsok keletkeznek. A beteg nagy forrsgot rez, testhmrsklete kiss megemelkedik. A pulzus s a lgzs szaporbb, a beteg hangja gyenge, szemei beesnek, stt gyrvel krlvettek. A betegsg lefolysa 2-3 rtl 1-2 napig is eltarthat. Slyosbods esetn a hasmensek s hnys ritkbb vlnak, de a beteg ereje mg inkbb cskken, bre spadt, testhmrsklete cskken, knjai mg slyosbodnak, nagy szomjsg gytri, vizeletelvlasztsa sznetel, vre besrsdik, ksbb mg rosszabbra fordul llapota, a hasmens s hnys megsznik, ntudata zavarodik, pulzusa kimarad, s bell a hall. A kezeletlen esetek 60%-a halllal vgzdik. A hall gyakran a fertzstl szmtott els napon bekvetkezik. A hallozsi szzalk az egyes jrvnyok alatt klnbz. A gygyuls lass, tbb htig is eltarthat.
Vltozatai
Legveszedelmesebb fajtja a gyermekek nyri kolerja: legtbbszr a szegny krlmnyek kztt tengd gyermekek kztt tr ki, sokszor ldozatok szzait szedi. A betegsg a meleg napok belltval jelenik meg. A betegsg ellen van vdolts, de ez csak 60-70%-os vdelmet nyjt, terhesek s betegek nem kaphatjk.
Trtnelmi szerepe
Az zsiai (vagy indiai) kolera puszttsait mr Kr. e. 400 vvel is feljegyeztk, a betegsg legtbbszr India szaki rszn puszttott, leginkbb a szraz vszakban oktbertl mjusig. Indibl 1829-ben jtt t elszr Eurpba. 1826-tl kezdve ers kolerajrvnyok dltak zsiban, majd Oroszorszgban is megjelent a betegsg, az szaki tartomnyokban s egy msik ton Perzsin t a Kaszpi-t vidkn. 1830-ban Moszkva, 1831-ben egsz Oroszorszg, Svdorszg fertztt, majd augusztusban Bcs, Berlin, majd Magyarorszg s Anglia kerlt sorra, 1832-ben thurcoltk Amerikba is, New York s Philadelphia krnykn puszttott. Franciaorszgban 55 ezer ember kapta meg e betegsget. Ezutn zsiban ismtelt jrvnyok uralkodtak, Eurpban csak 1852-1854-ben jelenik meg ismt. 1863 elejn egy mekkai karavn szedte fel a betegsget s mintegy 30 000 ember halt meg a vndorlsban, a zarndokok Szuezbe vittk a kolert, ahonnt az egsz Egyiptomban csakhamar elterjedt s 60 000 ember lett kvetelte. A betegsg ell meneklk ismt behurcoltk Eurpba a krt, majd hajn Amerikba is tjutott, s nhny hnap alatt a Fld sszes civilizlt rszt bejrta. 1866-ban tovbb 1868-70-ben jabb jrvnyok puszttottak Eurpban, ismt Mekkbl indulva. Eurpban ezen id alatt egymilli ember halt meg a jrvnyok folytn. 1884-ben Toulonon s Marseille-en t kerlt Eurpba ismt, majd 1891-92-ben ismtelt jrvny kvetkezett; most mr ltalban a legals nposztly betegedett meg. A kolera az indiai szubkontinensrl szrmazik, szrazfldi utakon ill. a Gangesz foly mentn nvekedni kezdett a fertztt terlet. Innen tengeren s szrazfldn elbb Oroszorszgba, majd Nyugat-Eurpba jutott. Nyugat-Eurpbl tjutott Amerikba, igen rvid id alatt, mivel a vizet nem szrtk, ill. ferttlentettk megfelelen.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...