Globlis felmelegedsnek az utbbi vtizedek ghajlati vltozsait nevezzk: emelkedik az cenok s a felsznkzeli leveg hmrsklete. A folyamat vrhatlag folytatdik; vgllapott mg becslni sem tudjuk. Az ghajlat-vltozsi Keretegyezmny a globlis ghajlatvltozs kifejezst az ember ltal okozott klmavltozsra hasznlja.
Az ghajlat-vltozsi Kormnykzi Testlet (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) adatai szerint a leveg fldkzeli tlaghmrsklete 1905 s 2005 kztt 0,74 ± 0,18 C-kal ntt meg. A testlet szerint ennek f okai a XIX. szzad kzepe ta lgkrbe juttatott veghzhatst okoz gzok. Az veghzgzok nvelik a lgkr als tartomnya, a troposzfra hmrsklett (Lsd: veghzhats) A kutatk hevesen vitznak arrl, hogy a felmelegedst mennyiben termszeti hatsok (a napsugrzs ersdse, a vulkni tevkenysg, a Fld plyaelemeinek vltozsa) s mennyiben emberi tevkenysgek idzik el. A legelfogadottabb (br szles kr elfogadottsga mg nem jelenti a bizonytottsgt) vlemnyek szerint a globlis felmelegeds emberi okokra vezethet vissza. Ezt tmasztja al, hogy a naptevkenysg s a vulknossg alakulsa a szmtsok szerint jelenleg a globlis felmelegeds ellen hat. Az IPCC ltal elfogadott ghajlatmodellek szerint a Fld felszni hmrsklete 1990 s 2100 kztt felteheten 1,1–6,4 C-kal n majd. Br a legtbb tanulmny csak 2100-ig tekint elre, a felmelegeds utna is folytatdhat, a tengerek szintje pedig emelkedhet mg akkor is, ha mr nem bocstanak ki tbb veghzhats gzt, hiszen a szn-dioxid (CO2) ms veghzgzokkal egytt hossz ideig a lgkrben marad. A globlis hmrsklet-nvekeds krnyezeti vltozsokhoz, a tengerszint emelkedshez, a csapadk mennyisgnek s trbeli eloszlsnak megvltozshoz, szlssges idjrsi viszonyokhoz vezet. Vrhatan vltozik a mezgazdasg termelkpessge is. Mindez komolyan hathat a gazdasgra, mrskelheti a fejlett orszgok nemzeti ssztermknek mennyisgt, kihathat annak minsgre. Szmthatunk egyes termszetes vizek kiszradsra, a gleccserek (el)olvadsra, az rvizek, hurriknok s tjfunok gyakoribbakk, nagyobbakk, puszttbbakk vlhatnak. llat- s nvnyfajok kipusztulsnak sebessge jelentsen n, ugyanakkor bizonyos invazv fajok elszaporodsa felgyorsulhat, nagyot bortva ezzel az kolgiai egyenslyon. Bizonyos betegsgek knnyebben elterjedhetnek; tbb, eddig mr „megfkezettnek” hitt betegsg jra megjelenhet mutns vltozataival egytt. A vltozsok a Fld egyes terletein klnbzek lehetnek.
Hatsai
Az IPCC kutatinak ltalnos elrejelzsei szerint a szrazfldek hmrskletnek nvekedse nagyobb mrtk lesz, mint a tengerek, ami a napfny-visszaver kpessgkkel magyarzhat. Az szaki-sarkvidken elssorban a tli tlaghmrsklet fog nvekedni. Az jszakai tlaghmrskletek nvekedse megfogja haladni a nappali kzphmrskletekt. A kzepes fldrajzi szlessgeken, vagyis szak-Amerika s Eurpa nagy rszn, tovbb Dl-Amerika egy rszn nyron tbb forr napra kell majd szmtani. A legaggasztbb elrejelzsek azt mutatjk, hogy tbb lesz a rendkvli idjrsi esemny, pldul tarts aszly s rvz, s ezek hosszabb ideig fognak tartani. A hmrsklet emelkedse fokozza a tengereken s a szrazfldeken a vz prolgst, ennek kvetkeztben tbb csapadkra szmthatunk. Nem csak a felmelegeds fog elidzni vltozsokat; a fokozott energiaramls kvetkeztben felersdhetnek a hviharok is. Nagy helyi hmrsklet-ingadozsokra szmthatunk; nhol a heves radsok erodlhatjk a talaj fels rtegeit, mg mshol a talaj elsivatagosodsra szmthatunk a szrazsg miatt. Gyakoribb s erteljesebb szlviharokra kell majd szmtanunk, a tengerparti terleteket elmoshatja az es, ezzel egyidejleg hatalmas kontinentlis terletek mg jobban kiszradnak.
Az albbiakban felsorolunk nhny, a XX. szzadban bekvetkezett kolgiai vltozst, amelynek a globlis felmelegeds lehet a f oka.
► 0,6-0,2 C-kal nvekedett a globlis fldfelszni hmrsklet, a szrazfldi terletek jobban melegedtek, mint az cenok.
► Nagyobb volt a hmrsklet-nvekeds, mint az elmlt ezer v brmely vszzadban; az vezred legmelegebb vtizede az 1990-es volt.
► 1950 s 2000 kztt a fldfelszn napi hmrskleti ingsa cskkent a szrazfldn, az jszakai minimumok ktszer olyan gyorsan emelkedtek, mint a nappali maximumok.
► Majdnem az sszes szrazfldi terleten cskkent a fagyos napok szma.
► Erteljesebb lett a vzkrforgs, 5-10%-kal ntt a csapadkmennyisg az szaki flteke szrazfldjein, nhny kivtellel (szak- s nyugat-afrikai orszgok).
► Megnvekedett a nyri aszlyok gyakorisga s slyossga nhny terleten (zsia s Afrika nhny orszga).
Golf - ramlat
A globlis felmelegeds okozta jgolvads miatt hatalmas tmeg desvz kerlhet az Atlanti-cenba, aminek kvetkeztben irnyt vltoztathat, lelassulhat, vagy akr meg is sznhet a Golf-ramls. Emiatt tbb mint 10 C-ot is cskkenhet szak-Eurpa tli kzphmrsklete. A Golf-ramlst a Grnlandi-tenger jg bortotta vizeiben vgbemen folyamat tartja mozgsban. Amikor a tengervz kezd megfagyni, a folykony halmazllapotban marad vz startalma s srsge megn. A srbb vztmegek lassan lesllyednek a tengerfenkre, s tjukat a Dli-sark irnyba veszik, lehetv tve ezzel meleg vztmegek vonulst a trpusokrl a sarkvidkek fel. A Golf-ramls egyik eleme a gigantikus „szlltszalagnak”, amely tszeli az cenokat az egyik sarkvidktl a msikig. A Golf-ramlat, illetve meghosszabbtsai jelentsen befolysoljk azon szrazfldi terletek ghajlatt, amelyek kzelben elhaladnak. Az szak-atlanti ramlat jval melegebb teszi Nyugat-Eurpa ghajlatt, s klnsen az szak-eurpai teleket, mint amilyenek nlkle lennnek. Pldul janurban Norvgia tengerparti terletei tlagban mintegy 30 C-kal melegebbek, mint az azonos szlessgi fokon fekv szak-kanadai kontinentlis terletek. Ha nagyobb tem jgolvads miatt az szaki-sarkvidken nagyobb tmeg desvz jut a tengerbe s felhigtja azt, akkor fokozatosan lellhat a srbb vztmegek tengerfenkre val sllyedse, vagyis gyenglhet a Golf-ramlat. Egyes vlemnyek szerint a Golf-ramls dlebbre toldsa a kvetkez nhny vtizedben mr reztetni fogja a hatst szak-Eurpban, a nagy lehls pedig 200 v alatt kvetkezhet be.
Tengerszint - emelkeds
A jgtakar olvadsnak kvetkeztben emelkedik a tengerek vzszintje. Ennek egyrszt az az oka, hogy a melegebb tengervznek nagyobb a trfogata, msrszt a nem sz tpus jg (szrazfldi jgtakar) elolvad. A vzszintemelkeds elssorban a kicsi szigetorszgokat s az alacsonyan fekv tengerparti terleteket (pldul Hollandia, Florida) rinti. Az ghajlat-modellezs egyik vezet intzmnye, a Hadley Kzpont (Brit Meteorolgiai Intzet) elrejelzsei szerint 2080-ig 40 cm-rel fog emelkedni a tengerszint, abban az esetben, ha nem sikerl korltozni az veghzgzok emisszijt. Ez azt jelenten, hogy a jelenlegi 13 millival szemben 94 milli embert fenyegetnnek venknti radsok. Ez a legslyosabban Dl- s Dlkelet-zsia tengerparti terleteit rinten, ahol jelentsek a szkrak hatsai. A Worldwatch Institute jelentse szerint a Jeges-tenger jgtakarjnak ssztrfogata a 1970 s 2000 kztt 40%-kal cskkent, s nhny vtizeden bell a maradk jg is elolvadhat. Ez nem okozna azonnali tengerszint-emelkedst, mivel sz tpus jgrl van sz. Egyes becslsek szerint, ha Grnland sszes jege elolvadna, hat mterrel nne meg az tlagos tengerszint, ami azt jelenten, hogy Floridt s Hollandit elnten a tenger, Pekingbl 20 milli, Sanghajbl 40 milli, Kalkutta s Banglades terletrl 60 milli embert kellene kikltztetni. Az Antarktisz jegnek teljes elolvadsval 61 mterrel nne meg a tenger szintje. Felttelezsek szerint Kelet-Antarktisz jege kln fog vlni Nyugat-Antarktisztl. Ha a krlbell Grnland mret Kelet-Antarktisz sszes jege elolvadna, az jabb mterekkel nveln meg a tengerszintet. Veszlyeztetett helyzetbe kerlhetnek a Carteret-szigetek s az szaki-Frz-szigetek. Az ENSZ krnyezetvdelmi programja szerint a csendes-ceni Kiribatihoz tartoz Tarawa-atollt mr most evakulni kell. Kiribati trsgben mr tbb kis szigetet is elnyelt a vz. A legnagyobb szigeten a part menti utak szmra beljebb kellett j nyomvonalat kijellni a tenger terjeszkedse miatt.
Gleccserek olvadsa
A globlis felmelegeds kvetkeztben nem csak a sarki jg olvad, hanem a gleccserek is visszahzdnak, st eltnnek szerte a vilgon, mivel nyron tbb jg olvad el, mint amennyi tlen jra megfagy. Rohamosan olvadsnak indult a Boulder-gleccser, a Columbia-gleccser (Alaszka), az Upsala-gleccser (Patagnia), a Muir-gleccser (Alaszka), a McCall-gleccser (Alaszka), Place-gleccser (Kanada), Centralnij Tujujszujszki-gleccser (Kazakhsztn), Midre Lovenbreen-gleccser (Norvgia), Austre Broeggerbreen-gleccser (Norvgia), South Cascade-gleccser (USA). A perui Quelccaya-gleccser kiterjedse napjainkban tzszer olyan gyorsan cskken, mint tz vvel ezeltt, veszlyeztetve ezzel Lima 10 milli lakosnak vzelltst. A Glacier Nemzeti Parkban (USA) 1850 s 1979 kztt a jg terlete 73%-kal cskkent. 2007-re csupn 27 gleccser maradt abbl a 150 darabbl, amit 1900 tjn jegyeztek fel. 2007-re a gleccserek 90%-a elolvadt, derl ki Dan Fagre (az Egyeslt llamok Geolgiai Szolglatnak munkatrsa) tanulmnybl. Az ENSZ tanulmnya szerint a Himalja gleccsereinek zsugorodsa gyorsabb, mint a gleccserek ltalban. gy 35 v alatt akr teljesen el is tnhetnek, ami emberek szzmilliira lehet katasztroflis hatssal, mivel a Tibeti-fennskon ht nagy folyt tpll a Himalja jege, amely a vilg npessgnek 40%-a szmra biztost ivvizet, tovbb fontos szerepe van ezeken a terleteken a termfldek ntzsben. A hmrsklet-nvekeds hatsra egyes gleccsertavak kinthetnek. Ilyen a nepli Tsho Rolpa gleccsert, amelynek tlcsordulsa hatezer ember lett fenyegeti. De elfordulnak ilyen, az jabb trtnelmi idben keletkezett tavak tucatszm a Himalja magasabb tjain.
Szibria jegnek olvadsa
Ha 5 C-ot sikerl emelni a bolyg hmrskletn, akkor felolvad az sszefgg jgtakar a fld alatt Szibriban. Az ott tallhat jg 10%-ban metnt tartalmaz; a vzmolekulk csapdba zrjk a metnmolekulkat (klatrt-szerkezet). Ha mindez felszabadul (a jelensg Nyugat-Szibriban mr zajlik), akkor sszesen 450 millird tonna metn jut a lgkrbe, ami rvid tvon annak felel meg, mintha 23-szor annyi CO2 jutna ki, azaz amikor ez megtrtnik a lgkri viszonyok annak felelnek majd meg, mintha a CO2 srsge 3900 ppm lenne.
El Niño
El Niño-jelensgnek nevezik mindazokat az idjrsi rendellenessgeket, amelyek rendszerint szak- s Dl-Amerika csendes-ceni partjain viharokat s radst, ezzel egyidben pedig Dlkelet-zsiban s a Csendes-cen nyugati medencjben aszlyokat idznek el. A jelensg akkor keletkezik, amikor valamilyen okbl kifolylag megjelenik a Csendes-cenban egy nyugat-kelet-i irny meleg tengerramls, amely elnyomja az Antarktisz fell rkez hideg Humboldt- ill. a Perui-ramlst. Ez a meleg ramls olyan ers is lehet, hogy a mlybl a felszn fel tart ramlatokat is megszntetheti. A rendellenes tengerramls hatsra fellp rendellenes lgkri jelensgek okozzk a szlssgesen meleg idjrst szerte a vilgon. Ez az esemny rendszerint hrom-ht venknt ismtldik. A kutatk szerint az El Niño hatsait a klmavltozs felerstheti, br ez a felttelezs mg nem bizonytott. Az adatokbl arra kvetkeztettek a klmakutatk, hogy a Csendes-cen viselkedse az elmlt 100 vben atipikus, de nem mutathat ki egyrtelmen, hogy mely tnyezk befolysoljk. Egyes felttelezsek szerint a globlis hmrsklet-nvekeds hatsra az El Niño sokkal rvidebb ciklusokban fog visszatrni. A jelensg okozta puszttst az kolgiai krosods s a szegnysg is slyosbthatja. Plda erre a Mitch-hurrikn, amely Hondurasban s Nicaraguban 1998 oktberben krlbell 11 ezer ember hallt okozta.
Tavak kiszradsa
A Fld negyedik (Aral-t) s hatodik (Csd-t) legnagyobb desviz tava a kiszrads kzelbe kerlt. Ugyanerre a sorsra jutott a Gairdner- s a Mackay-tavak. Az idszakos llvizek egyre nagyobb hnyada szrad ki (pldul a Poop-t). A kiszrads oka lehet antropogn, mint a helytelen vzgazdlkods (a mezgazdasg nagyarny ntzsi ignyei) s az veghzhats gzok emisszija miatti globlis hmrsklet-emelkeds, msrszt az emberi tevkenysgtl fggetlen folyamat, gondolvn a fldtrtneti ghajlatvltozsokra.
Biolgiai hatsai
A globlis felmelegeds biolgiai hatsai a jegesmedvk lhelyn, a sarkvidken jelentkeznek a legslyosabban. A jgmezk fokozatos olvadsval beszkl a ragadozk vadszterlete, amelyek gy nem juthatnak tpllkhoz. Mivel egyre nehezebben s egyre kevesebb zskmnyt tudnak ejteni, ezrt nem tudnak megfelel zsrrteget felhalmozni az nsgesebb idkre, ami a pusztulsukhoz vezet. Az szaki tundrkon klt vndormadarak, pldul a nagy lilikek, fszkket a fagyott fldekre rakjk. A gyorsabb s nagyobb hmrsklet-emelkeds kvetkeztben felolvad a fagyott talaj, ami szmos fszekalj pusztulshoz vezethet. Ekzben a madarak nem tudnak j fszkel helyet keresni s j vonulsi stratgit kifejleszteni. Emiatt a veszlyeztetett fajok a kihals szlre kerlhetnek. Egy tanulmny kimutatta, hogy 18% s 35% kztti az eslye, hogy 1103 llat- s nvnyfaj 2050-re vrhatan kihal az ghajlatvltozs kvetkeztben, mert nem brnak elg gyorsan alkalmazkodni az j krlmnyekhez. Tanulmnyok dokumentljk a jelenlegi klmavltozs sorn kipusztult llatfajokat. McLaughlin kt megzavarodott lepke populcit jegyzett le. Parmesan biolgiai tanulmnyt, kutatsi eredmnyeit lsd a kls hivatkozsoknl.
Hatsok az emebri egszsgre
A globlis felmelegeds miatt jelentek meg a malrit hordoz sznyogok Kelet-Afrika olyan magasabban fekv terletein, ahol eddig alig fordultak el. A Dengue-lz, srgalz, agyvelgyullads nagyobb mrtkben terjed el. A vrusos agyhrtyagyullads ellen van vdolts, ezt el kell terjeszteni, egyre tbb embernek kell megvsrolnia, krni a hziorvost, hogy juttassa ehhez a vdoltshoz. Magyarorszgon ez a vdolts nem tb-tmogatott. Egszsggyi elltszervezetre jabb feladatok hrulnak. t kell gondolni a gyermekorvosoknak s a hziorvosoknak a gygyszeres kezelst, hiszen a nagy melegben mshogy viselkednek a gygyszerek, ha kiszrad a szervezetnk, az adott mennyisg gygyszernek a mellkhatsai felersdnek. Az eszsek srbb vlsval, a krokozt hordoz sznyogok el fognak szaporodni, a malris idszak meghosszabbodik s nagyobb fertzsekkel kell szmolni. Mexikvrostl egszen a Ppua j-Guineai Hagen-hegyig, a hegyvidki vlgyek tekintlyes srsg emberi populcit hordoznak. Egszsges, biztonsgos hely ez mind, ahol a fertzsek s jrvnyok majdnem ismeretlenek, amennyiben nem zsfoldik ssze nagyon nagy npessg. Kzvetlenl alattuk – j-Guinea esetben 1400 mter krl – hatalmas erdsgek terlnek el, melyekben senki nem l. Ez elssorban a malrinak ksznhet, mely erteljes a trpusok egyes rszein, s kpes visszatartani az emberi beteleplst is. A felmelegeds a kzeli jvben szabad utat fog engedni a malrinak s a krokozt hordoz Anopheles sznyogoknak a magasabb hegyvidki vlgyek irnyba, ahol majd knnyedn csaphatnak le az emberekre, mert bellk hinyzik a fertzssel szembeni ellenll kpessg.
A GDP esse
A kzgazdszok kztt nincs egyetrts a felmelegedsbl szrmaz krok nett gazdasgi kltsgeinek sszegrl – 3 s 95 dollr kztti sszegeket emltenek egy tonna szn-dioxidra vettve. A Stern-jelents szerint a GDP 1%-t is kiteheti a krok mrsklsnek kltsge, s ha ez elmarad, a legrosszabb esetben a globlis GDP akr 20%-kal is cskkenhet. Az ENSZ Krnyezetvdelmi Programja (UNEP) kiemelte a biztostk, viszontbiztostk s bankok kockzatt a szlssges s kltsges idjrsi esemnyek miatt. Ms gazdasgi szektoroknak (pldul a mezgazdasgnak s a kzlekedsnek) is szembe kell nznie a klmavltozs kvetkezmnyeivel. Nagyobb veszlynek vannak kitve a fejld gazdasgok, mint a fejlett vilg.
Mezgazdasg
A klmavltozs s a mezgazdasg szoros klcsnhatsban ll egymssal. A globlis felmelegeds jelents s egyre nvekv mrtkben kihat a mezgazdasgra. Az veghzhats gzok – mint pldul a szn-dioxid, a metn – a koncentrcija az atmoszfrban n. Egy amerikai felmrs 23%-ra, mg egy msik, szintn amerikai felmrs 12,5%-re teszi, hogy a mezgazdasg milyen arnyban jrul hozz a felmelegedshez. A Fld lakossga tlpte a 6 millirdot, 2050-re egyes becslsek szerint 9 millirdan fognak lni a bolygn. A vz s az koszisztma kszletek rohamosan fogynak a tlhasznlat miatt, a mezgazdasgi termny s termelkenysg szintn cskken, hiszen a klmavltozs sok helyen kigeti a termst, illetve nem jut a termtalaj a hosszra nyl nyarak miatt megfelel mennyisg csapadkhoz. Christopher Field (Stanford-i Carnegie Intzet), valamint David Lobell a (Lawrence Livermore National Laboratory) kutatja felmrst vgzett, az 1980 s 2002 kztti idszakot vizsglta, amikor globlis tlaghmrsklet 0,7 C-ot emelkedett. Eredmnyk a kvetkez: minden fl fokos tlaghmrsklet emelkeds 3-5%-os termshozam cskkenst von maga utn. A felmelegeds ugyanakkor korbban nem erdslt (tl hideg) terletek erdslst is lehetv teheti, gy a borelis erdk terlete vlheten nvekedni fog a tundra rovsra.
A Krpt - medence
A Krpt-medencben az ghajlatvltozs hatsnak megtlsekor lnyeges, hogy a terlet a nedves ceni, valamint nyron a szraz, tlen a nedves mediterrn ghajlati terletek hatrn helyezkedik el. Ebben a trsgben az ghajlati vek kisebb eltoldsa is komoly kvetkezmnyekkel jr a fizikai-fldrajzi tnyezk, a nagytrsg lgkrzs illetve a teljes lgkrzs hatsnak vltozsra nzve. Egyelre mg nem tudunk a globlis vltozs vizsglatra alkalmas eszkzkkel megbzhatan elre becslni. Ennek az az oka, hogy az cen-lgkr modellek tnyleges felbontsa nem elegend ahhoz, hogy a legkisebb csapadkhozkat s az idjrsi frontokat regionlisan modellezni lehessen.
Magyarorszg
2012-ben jr le a Kioti egyezmny, amely Magyarorszgnak 6%-os kibocsts-cskkentst tesz ktelezv, hat veghzhatst okoz gzra vonatkozan, a 2008-2012-es vek tlagban. Ezt az egyezmnyt az orszg 2002-ben ratifiklta. Az 1985-1987-es bzisidszakhoz kell a cskkentseket mrni. Az Eurpai Krnyezetvdelmi gynksg s az Orszgos Meteorolgiai Szolglat adatai szerint Magyarorszg a bzisidszakban szn-dioxid-egyenrtkben kifejezve tlagosan 115,571 milli tonnt bocstott ki vente. 2005-ben csak 80,219 milli tonna kerlt a levegbe Magyarorszgrl, ez 30,6%-os cskkens, azonban figyelembe kell venni, hogy a bzisidszak ta a magyar nehzipar jelentsen visszaszorult.
rge-Vorsatz Dina, az ENSZ-jelents ksztsben rsztvev Kzp-eurpai Egyetem docense kijelentette, hogy kolgiailag Magyarorszg a legmagasabb srlkenysgi terletbe tartozik. A magyarorszgi tlaghmrsklet nvekedse majdnem msflszer gyorsabb a globlis klmavltozs mrtknl. A hirtelen lezdul es nagyobb krokat fog okozni a jvben. Az rvizek ersdsnek orvoslsra a magyar tudsok az j Vsrhelyi-terv megvalstst szorgalmazzk. Magyarorszg vilgszinten az veghzhats gzok kevesebb, mint 0,5%-nak kibocstsrt felels, ugyanakkor Magyarorszgot ersen sjtja a felmelegeds, egyre szrazabb vlik az ghajlat.
Eurpban Magyarorszg a legveszlyeztetettebb a csapadkmennyisg cskkensnek szempontjbl. |