A tornd pusztt erej forgszlben megnyilvnul meteorolgiai jelensg. Jellemzje, hogy a hevesen rvnyl lgoszlop a viharfelhbl indul ki, s a fldfelsznnel rintkezik. A fldet el nem r felhtlcsrt tubnak hvjk.
A miskolci tornd. (2008, jlius 11.)
Az elnevezs eredete
A tornado az angolbl elterjedt nemzetkzi sz, amelynek vgs eredete vitatott: a forrsok egy rsze szerint a spanyol tronada ’(menny)drgs’ sz angol tvtele, amely a tronar ’(menny)drg’ ige nnem befejezett mellknvi igeneve, ez pedig az azonos jelents latin TONARE „hangutnzstott” mdosulata. Msok szerint a rgi spanyol tornar (< latin TORNARE) igbl szrmazik, melynek jelentse ’forog, (meg)fordul’ – ma mr nem hasznljk.
A torndk "lete"
Egy tornd tlagosan 2-3 percig ltezik. Ez id alatt futja be a tbb fzisbl ll lettjt. A torndk kialakulsnak els fzisa az rvnyl fzis, amikor megszletik a felfel mozg levegbl (amelybl maga a viharfelh is kialakul). Ekkor jn ltre jellemz tlcsr formja is. A kvetkez fzisban az rvny elri a fldet. Ezutn gyorsan kvetkezik az n. rett fzis, a legpuszttbb idszak. A trmelk, amelyet a fldrl szvott fel a vkuum, sttre sznezi a tlcsr als rszt. Az sszeess fzisban a tornd gyorsan gyengl s kerlete is egyre kisebb lesz. Vgl a hanyatl szakaszban az energijt pazarl mdon fell szrnyeteg gyorsan gyengl, majd eltnik. A szlsebessg a legvadabb torndkban tllpheti az 500 km/rt. A torndk tlagos szlessge 400-500 mter. ltalban 6–8 km-en t rintkeznek a felsznnel (a leghosszabb ismert torndnyom azonban 350 km-es), s mindssze nhny percig lteznek.
Osztlyzsuk
A torndk jellemzsre – a szlerssg s a pusztts mrtke alapjn – Theodore Fujita japn meteorolgus 1971-ben egy relatv osztlyozst dolgozott ki, amit ksbb, az ezredfordul elejn (2000-2004) tdolgoztak. Az Egyeslt llamokban 2007. februr 1. ta a korriglt Fujita sklt hasznljk, ami EF0-tl EF5-ig terjed.
A korriglt Fujita skla
► EF0 (gyenge), szlsebessg: 105–137 km/h – a tetk srlhetnek, eresz csatornk ledlnek, a fagak letrnek s a gyenge gykrzet fk kidlnek. (azok a torndk amiknek nincs bejelentett puszttsa, mindig EF0-sak)
► EF1 (mrskelt), szlsebessg: 138–178 km/h – a hztetk felszakadnak, ajtk leszakadnak, ablakok betrnek, a mobil hzak felborulnak.
► EF2 (nagy), szlsebessg: 179–218 km/h – a tetszerkezetek leszakadnak, a mobil otthonok teljesen elpusztulnak, a nagyobb fk kitrnek vagy gykerestl kicsavarodnak, a kisebb trgyak sodrdnak a levegben, az autk felemelkednek
► EF3 (ers), szlsebessg: 219–266 km/h – teljes emeletek tnhetnek el, komoly srls nagyobb pletekben (pldul bevsrlkzpontok), a vonatszerelvnyek felborulnak, minden fa kidl vagy kitrik, nehezebb gpjrmvek flemelkednek s mtereket mozognak a levegben.
► EF4 (pusztt), szlsebessg: 267–322 km/h – az pletek a fld felsznvel lesznek egyenlk, a tetszerkezetek, fahzak, gpjrmvek s egyb nagyobb trgyak folyamatosan sodrdnak a levegben.
► EF5 („elkpeszt”), szlsebessg: >322 km/h – a tbbszintes s vasbetonhzak is sszedlnek, s darabjaik messzire sztszrdnak; a nehz jrmvek s darabjaik tbb szz mternyit replnek. Katasztroflis pusztts mindentt. Eddig sszesen kt 5-s szint torndt jegyeztek fel az EF skln. A legutbbi Parkersburgban (Iowa llam) 2008. mjus 25.-n, ami a fl vrost letarolta.
Az eredeti Fujita skla
hatlyon kvl az USA-ban
► F0 (gyenge), szlsebessg: 65-115 km/h – a kmnyek ledlnek, a fagak letrnek, a gyenge gykrzet fk s a kzlekedsi tblk kidlnek.
► F1 (mrskelt), szlsebessg: 116-180 km/h – a hztetk felszakadnak, a gpjrmvek felborulnak vagy menet kzben lesodrdnak az trl, a fahzak sszedlnek.
► F2 (nagy), szlsebessg: 181-250 km/h – a tetszerkezetek leszakadnak, a gpjrmvek sszetrnek, a nagyobb fk kitrnek vagy gykerestl kicsavarodnak, a kisebb trgyak sodrdnak a levegben.
► F3 (ers), szlsebessg: 251-330 km/h – a hzak sszeroskadnak, a khzak egyik-msik fala kidl, a vonatszerelvnyek felborulnak, minden fa kidl vagy kitrik, a gpjrmvek flemelkednek s mtereket mozognak a levegben.
► F4 (pusztt), szlsebessg: 331-420 km/h – az pletek a fld felsznvel lesznek egyenlk, a tetszerkezetek, fahzak, gpjrmvek s egyb nagyobb trgyak folyamatosan sodrdnak a levegben.
► F5 („elkpeszt”), szlsebessg: 421-510 km/h – a tbbszintes s vasbetonhzak is sszedlnek, s darabjaik messzire sztszrdnak; a nehz jrmvek s darabjaik tbb szz mternyit replnek. Katasztroflis pusztts mindentt.
Egyb informcik
Egy tlagos tornd 50–60 km/rs sebessggel halad, de minden vben megfigyelnek olyanokat is, amelyek szinte egy helyben llnak, vagy ppen 90-100 km/h sebessggel robognak. A mret igen vltozatos lehet. Akadnak mindssze 1 mteresek, de elfordulnak kzttk 3 kilomteresek is. tlagos mretk 400-500 mter kztt van. A nagyobbak tbbnyire kevsb ers szeleket produklnak. A forgs irnya ugyanolyan, mint a ciklonoknl. Az szaki fltekn az ramutat jrsval ellenkezen forognak. Ritkn az rvny viselkedhet rendellenesen is: krlbell szz tlcsrbl egy az ramutat jrsval megegyezen forog az szaki fltekn is. Az llnyeket s trgyakat a tornd leginkbb oldalirnyban hajtja el. Az, hogy az rvny igazn magasba szvja a trgyakat, elg ritka jelensg, br vannak olyan felvtelek, ahol ez is jl megfigyelhet. Az llatokkal hasonl a helyzet. Leggyakrabban kifel, a fldhz kzel repti ket a szl, 40-600 mteres tvolsgra. Nha olyan esetekrl is hallani, hogy halak, szalamandrk, bkk hullottak az gbl. Ilyen gy fordulhat el, hogy a tornd vz felett halad el, s onnan felszippantja az llnyek egy rszt. Elviekben nem is a tornd emeli fel a trgyakat (ahogy sokan mondjk: "szvja fel"), hanem a tornd krli lgnyoms nyomja be a trgyakat a forgszl kzepe fel. Ugyanis a tornd kzepn alacsony lgnyoms alakul ki s a fldi lgnyoms ezt prblja kiegyenlteni. Hasonl elven mkdik a porszv. A porszv se tud szvni, ugyanis ilyen, hogy „szver” nincs. Minden a lgnyomstl fgg. A porszv nyomsklnbsget idz el a motortrben s a kls lgnyomsklnbsg tolja be a port a porszvba. 1915-ben egy tornd kacsk szzait ragadta fel, s szrta le mintegy 38 kilomteres tvolsgban. 1953-ban nagy tzott matracok hullottak az gbl, melyeket egy tornd ragadott el onnan 75 kilomterre. Egy tornd egyszer 15 tonns gpezetet mozdtott el. Hogy ez felemelst vagy elcsszst jelentett-e, nem lehet tudni. Egy kzepes erej torndnak nem okoz nehzsget a levegbe emelni 500-800 kg-os trgyakat. Az ilyen kpzdmnyekben egy kisebb tlcsr figyelhet meg egy nagyobb rvnyben. Ilyenkor mind a nagy, mind a kicsi rvny nagyon nagy puszttst vgezhet. Amerre az rvny elhalad, jellemzen spirlis rajzolat ltszik, fleg mezgazdasgi terleteken, tengerpartokon. Nha a spirlis barzdk mlysge elri az 50-100 cm-t is. A vztlcsr is tornd. A szrazfldiekhez hasonl mdon jn ltre, hasonl lettartam s jelleg. Ebben az esetben azonban a tlcsr "tiszta" marad, mivel az rvny csak vizet szv fel a felsznrl.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...