A ciklon kzel fggleges tengely lgrvny. A lgnyomstrkpeken az izobrok krkrsen fognak kzre terleteket. Ezeket a formkat lgnyoms-kpzdmnyeknek nevezzk. Kzlk azokat, amelyeknek a belseje fel cskken a lgnyoms, lgnyomsminimumoknak vagy ciklonoknak, azokat pedig, amelyek belseje fel n a lgnyoms, lgnyomsmaximumoknak, azaz anticiklonoknak nevezzk.
A ciklon rendkvl sszetett kpzdmny, viselkedse a felsorolt nhny tnyezn kvl fgg mg a benne lv hmrsklet vzszintes s fggleges eloszlstl, a ciklon fldrajzi helyzettl, az alatta fekv felszn minsgtl s mg sok minden mstl. A nhny szz kilomter tmrj trpusi ciklon, azaz a hurrikn (zsiban tjfun) is a ciklonok csaldjba tartozik, de ide szmtanak az esetenknt akr 2-2,5 ezer km tmrj, sokkal szeldebb, de bonyolultabb szerkezet, mrskeltvi ciklonok is.
Kialakuls, fejlds
A meleg s a hideg leveg tallkozsi vonaln hullmok jnnek ltre, a meleg s a hideg leveg egymsba kapaszkodik, majd rvnyls alakul ki. Az rvnyben a meleg leveg „nyelvt” hideg leveg veszi krl. A meleg s a hideg leveg rintkezsi vonaln idjrsi front alakul ki. Minl erteljesebben nvekszik a lgnyoms a ciklon kzppontjtl kifel haladva, azaz minl nagyobb a lgnyomsi gradiens a ciklonban, annl nagyobb az ramls sebessge, annl ersebb a szl. A ciklonban, mivel lgrvnyrl van sz, hideg s melegfront is megfigyelhet, de mivel a hidegfront sebessge nagyobb mint a melegfront, a hidegfront idvel utolri a melegfrontot, kialakul az okklzi (zrds), a hideg leveg teljesen elzrja a talajtl a magasba knyszerttet meleg levegt. Ekkor az egsz ciklont hideg leveg tlti ki, megsznik benne az alacsony lgnyoms, az rvnyls gyengl, a ciklon feloszlik.
A mrskelt vi ciklon
A mrskelt vi ciklon tbb szzezer ngyzetkilomter kiterjeds, alacsony nyoms lgkri kpzdmny. A nyomsi minimum a ciklon kzepn tallhat. A Coriolis-er miatt az szaki flgmbn az ramutat jrsval ellenkez irny forgmozgst is vgez. A ciklon kzepbe raml leveg a ciklon belsejben felemelkedik. A dli flgmbn a ciklonokban termszetesen szintn befel, de az ramutat jrsval megegyez irnyba ramlik a leveg. Emiatt a ciklon belsejben a leveg sszeramlsa, torldsa alakul ki, s innen a leveg csak felfel tud tovbb ramlani. A ciklon belsejben teht felh- s csapadkgerjeszt felramlsok jnnek ltre, ezrt a ciklon ltalban felhsebb, csapadkosabb idjrs hordozja, s a markns idjrsi esemnyek, vltozsok is ltalban a ciklonokhoz kapcsoldnak.
Trpusi ciklon
ltalban hrom f helyen alakulhatnak ki:
► a Karib-tenger trsgben, itt hurrikn a nevk
► Dlkelet-zsia partjai mentn, itt tjfunoknak nevezik ket
► az Indiai-cen trsgben
Az ersen felmelegedett, 26-27 C-os tengeren, szlcsendben keletkeznek. A vz hje biztostja a kialakulsukhoz szksges energit. A kzppontjukban igen alacsony a lgnyoms, ez a 10-30 km tmrj terlet a ciklon „szeme”, ahol derlt az id. Ezt veszi krl a gyorsan raml viharzna, ahol a szlsebessg akr 100-250 km/h is lehet.
Mediterrn ciklon
Fknt a tli flvben, oktbertl mrciusig alakulnak ki, mikor az szak-szaknyugat rkez hideg lgtmegek keverednek a Fldkzi-tenger felett tallhat, viszonylag enyhe levegvel. Magt a hideget leggyakrabban egy az Atlanti-cenon kialakult ciklon hidegfrontja juttatja a trsgbe. A hidegfront az Alpok felett behullmzik (lelassul), s Olaszorszg szaki rszn rvnyleni kezd (ez a Genovai mediterrn ciklon, tbb fajta is ltezik). A ciklon eloldaln eleinte meleg leveg ramlik (ez fgg a Fldkzi-tenger feletti lgtmegektl is), az tlagosnl magasabb hmrskleti rtkek jellemzek, majd a kzeledtvel, amennyiben egy adott plyn mozog, htoldalra kerlnk, s ekkor mr szak fell rkezik a hideg leveg. A 2009/2010-es tli szezon legnagyobb havazsairt is ez a ciklonfajta volt felels. ltalban az orszg dlnyugati feln esik a legtbb h ezekbl az rvnyekbl, szaknyugaton illetve keleten pedig a legkevesebb (persze ez all is vannak kivtelek). Komoly szlssgeket is el tudnak idzni, 2008 mrciusban egy ilyen mediterrn ciklon nyugaton havazst s 0C krli maximumokat hozott, mg az orszg dlkeleti feln tbb-kevesebb napsts mellett 20C kzelbe emelkedett a hmrsklet.
Ciklonok ms bolygkon
A lgkri alaphelyzet, hogy a meleg s a hideg lgkri gztartomnyok tallkozsi vonaln hullmok jnnek ltre, ms bolygkon is megfigyelhet. A meleg s a hideg leveg egymsba kapaszkodsval ltrejtt rvnyek, a kt tartomny rintkezsi vonaln kialakul idjrsi front a Marson, a Jupiteren, a Szaturnuszon kialakul.
Anticiklon
Az anticiklon, kzel fggleges tengely lgrvny.
nticiklonoknak az izobrokkal hatrolt magasnyoms terleteket nevezzk. Benne a tengerszintre tszmtott lgnyoms 1015 hPa-nl mindig magasabb. A kzppontjban nem ritkk az 1040 hPa feletti rtkek. Az anticiklonokban ltalban nyugodt az idjrs, nyron zavartalan napsts, nagy meleg jellemz, tlen prssgot, kdt, s nagyon hideg idjrst okoz. Csapadk elfordulhat a terletn, de ez sosem jelents mennyisg. Az ramls irnya az szaki fltekn mindig az ramutat jrsval megegyez. A lgnyoms a terlet szle fel nvekszik, azaz a szl a ciklon kzppontja krl, de kiss a kzpponttl tvolodva fj. Leramls s a felszn kzelben divergens mozgsok jellemzik. Az anticiklon belsejben ezrt a kifel tvoz leveg helyre a magasbl rkezik az utnptls, azaz az anticiklon belsejben szrt, ezrt felhoszlat hats leszll lgmozgsok alakulnak ki. Az anticiklon jellemzje ltalban a szrazabb, naposabb, de tlen gyakran a tartsan kds id, nyron viszont nem ritkn tbb htig fennll knikulai meleget s szrazsgot is okozhat. tmrje krlbell 500-5000 km.
► A szubtrpusi meleg anticiklonok stabil kpzdmnyek s fggleges irnyban is magasba nylnak. Formjuk ellipszishez hasonl, amelynek nagytengelye nyugat-dlnyugat kelet-szakkelet irny.
► A hideg, tli kontinentlis anticiklonok a szrazfldek szaki rszein alakulnak ki, pldul az orosz sksgon vagy Szibria felett. A Krpt-medencbe trtn thelyezdsket gyakran megakadlyozza a Krptok koszorja.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...