A trpusi ciklon tbb szz kilomter tmrj felhrvny. Ciklonlisan, vagyis az szaki fltekn az ramutat jrsval ellenttes, a dlin vele egyez irnyban forog. A Rktrt s a Baktrt kztti terleten, azaz a trpuson, pontosan a 10. s a 20. szlessgi kr kztt keletkezik. Az rvnyls irnyt nem szmtva semmiben sem hasonlt a haznkban is elfordul mrskelt vi ciklonokhoz. A Csendes-cen trsgben tjfunnak, a Karib-tenger trsgben hurriknnak hvjk.
Kifejlds
A trpusi ciklonok az 5. s 20. szlessgi kr kztt keletkeznek. Keletkezskhz risi mret meleg vzfellet szksges, amely felett megindulnak a ciklon keletkezshez szksges ramlatok. Mivel az Egyenlt kzvetlen kzelben a Coriolis-er nagyon gyenge (az Egyenltn nulla), itt nem is indulhat meg a ciklonris mozgs. Ennek kvetkezmnye, hogy trpusi ciklonok csak magasabb szlessgeken keletkeznek, illetve nem keresztezik az Egyenltt. A meleg cen felett prads, forr leveg emelkedik a magasba, s spirlis forgsba kezd. A kialakult lgkri kpzdmny csak trpusi viharnak nevezhet addig, mg a benne mozg szelek sebessge el nem ri a 74 mrfld/rt (megkzeltleg 120 km/ra). Ettl kezdve a szakemberek hivatalosan regisztrljk, elnevezik s mozgst folyamatosan nyomon kvetik. A trpusi ciklon mrete s a benne lv lgnyoms jelentsen kisebb, mint a mrskelt vi ciklon. A trpusi ciklon szelei elrhetik akr a 240–350 km/rs sebessget, ami mr risi puszttshoz vezethet. A mrskelt vi ciklonokkal szemben a trpusi ciklonokban nincsenek frontok. A ciklon kzppontjban tallhat a legkisebb lgnyoms, itt kialakul egy lefel mozg ramls, ahol felhk nem tallhatk. Ezt a rszt nevezik a ciklon szemnek, s ennek mrete mindssze 15–40 km. A szemet gyr alakban risi felhfal vezi, melyet a rendkvl heves felramlsok hoznak ltre, ez a viharzna. A felhfal a teljes troposzfrt tfogja, jl fejlett, s igen intenzv csapadk hullik belle. Mrete jval kisebb, mint a mrskelt vi ciklon, csak a legritkbb esetben haladja meg az ezer km-t. Ha a ciklon szrazfld vagy hideg vzfellet fl r, akkor sokat veszt erejbl, mert megsznik a meleg, vzgzben gazdag leveg utnptlsa. Csak az tmeneti vszakra jellemzek.
Nevek
A trpusi ciklonok keletkezsi helyk szoksai szerint kapjk nevket. A hurriknok megklnbztet nevet a vszjelz szolglat munkjnak egyszerstse rdekben, valamint a mdia kell figyelemfelkeltse miatt kapnak. Kezdetben az szlelsi nap katolikus szentek neveit tartalmaz naptr aznapra es nevt kaptk. Az 1800-as vektl kezdve ismert emberekrl neveztk el a hurriknokat, nem egyszer kevss npszer politikusok neveit hasznltk. A II. vilghbor utn az amerikai meteorolgusok ni nevekkel kezdtk el megklnbztetni az egyes hurriknokat a felesgk, a szeretjk, a kislnyuk, vagy ppen az anysuk neve alapjn. 1953-tl az USA hurriknkzpontja ajnlott elnevezseket, manapsg pedig a Meteorolgiai Vilgszervezet (WMO) hurrikntancsa dnt a nevekrl. Az elnevezs abc-sorrendben trtnik: az v els hurriknjnak neve A-val kezddik. A ni s frfi nevek vltakoznak. A rendszerbl kivettk a Q s U betket, az Atlanti trsg listjrl az X, Y s Z betket is, mert nincs elg ezekkel kezdd nv az angol nyelvben. Hat lista forog gy oly mdon, hogy hatvente ugyanazok a nevek jnnek sorra. A klnlegesen sok rombolst vgz, vagy ms mdon kivteles ciklonok nevt „befagyasztjk”, mint a hres csapatjtkosok mezszmt. Amennyiben egy v sorn tbb, mint 21 trpusi ciklont szlelnek, a nevek a grg abcvel folytatdnak (alfa, bta, gamma stb.). A hawaii hurriknkzpont sajt hagyomnyos hawaii neveket tartalmaz listt vezet a felsgvizein keletkez hurriknokra. A tjfunokat a Meteorolgiai Vilgszervezet (WMO) tjfuntancsa nevezi el. t nvlista forog, az egyes lista tizent tagllama mindegyike kt-kt nevet ajnlhat. A listt nem kezdik az v elejn ellrl. A japn meteorolgiai intzetnek prhuzamos rendszere van, mely szerint a tjfunokat v s sorszm szerint nevezik el. Az ausztrl meteorolgiai intzet hrom neveket tartalmaz listt tart klnbz terleteire. Fidzsi-szigetek s Ppua j-Guinea szintn sajt listt vezet. A Seychelle-szigetek meteorolgiai intzete az Indiai-cen dlnyugati terleteinek viharairl vezet listt. India s krnyezetnek trpikus ciklonait mkdsi terletk s szksg esetn az vszm szerint nevezik el: pldul a Bangladesh s a Bhola ciklon, vagy a Kalkutta 1737 s 1864 ciklon. 2004-tl kezdden India is nevet ad a tropikus ciklonoknak.
Hres trpusi ciklonok
Tjfunok, ciklonok s hurriknok, melyeket feljegyzett a trtnelem.
► 2005-ben 27 hurrikn okozott krokat. Nv szerint: Arlene, Bret, Cindy, Dennis, Emily, Franklin, Gret, Harvey, Irene, Jose, Katrina, Lee, Maria, Nate, Ophelia, Philippe, Rita, Stan, Tammy, Vince, Wilma, Alpha, Beta, Delta, Epsilon, Zeta.
► 2005. oktber 10.: A Vince hurrikn Madeira szigettl dlnyugatra jtt ltre. Mindssze 1-es fokig ersdtt, majd legyenglvn Portugliban rt partot. A Vince az els Eurpt elr trpusi ciklon.
► 2005. oktber 20.: Minden idk legersebb atlanti vihara, a Wilma hurrikn spr vgig Mexik keleti s Florida kzps rszn. A Wilma a nylt Karib-tengeren 320 km/h-s szlsebessget r el. Ennek ksznhet, hogy „csak” 62 hallos ldozatot kvetel.
► 2005. augusztus 30.: A Katrina hurrikn elri New Orleanst. A vrost elnti a megradt Mississippi, de szinte teljes a pusztuls a krnykbeli vrosokban is. New Orleansban, az USA egyik legfontosabb kiktvrosban anarchia tr ki. Az utcn halottak hevertek, jrvny szedte ldozatait s a garzdlkod fegyveres bandk megfkezsre a hadsereget kellett bevetni. A Katrina 75 millird dollrnyi krt okozott, e teljestmnnyel kirdemelte a minden idk legdrgbb trpusi vihara cmet. A Katrina hurriknhoz kthet az olajrak 70 dollr/hord fl emelkedse is.
► 2004. mrcius 26.: Az emberisg ltal az Atlanti-cen dli medencjben elsknt megfigyelt trpusi ciklon a Catarina nevet kapja. Korbban a meterolgusok gy gondoltk, hogy az Atlanti-cen dli rgiiban lehetetlen a trpusi ciklonok ltrejtte. A Catarina ciklon megjelense annyira meglepetsknt rte a tudsokat, hogy nvlista hinyban Santa Catarina brazil szvetsgi llamrl neveztk el.
► 1997. december: A Paka szupertjfun a vilg valaha mrt legnagyobb, nem torndhoz kthet szlsebessgt hozta. A Csendes-cenon tvonul vihar mindssze Guam szigett rintette, ahol a szlmr mszer 380 km/h-t jelzett, mieltt sszetrt.
► 1992 Az Inki hurrikn 3 millird dollros krt okozott Hawaiin. Ez a szigetek trtnetnek legersebb vihara.
► 1979. oktber: A Tip tjfun minden idk legkiterjedtebb trpusi viharaknt vonul a csendes-ceni szigetvilgban. A legnagyobb mrt szlsebessg 310 km/h volt.
► 1970. november 13.: A Bohla ciklon krlbell 500 000 hallos ldozatot szed a Gangesz bangladesi torkollatban. Az akkor Kelet-Pakisztn nven a mai Pakisztn fennhatsga al tartoz orszgrszbe alig rkezik kls segtsg. Ennek kvetkezmnye az 1971-ben kitrt felkels, mely a fggetlen Banglades kikiltst eredmnyezte. A Bohla volt a trtnelem legtbb hallos ldozattal jr vihara.
► 1935. szeptember 2.: A Labor Day hurrikn 260 km/h szlsebessggel 4000 ldozatot szedve tarolja le Florida dli rszt.
► 1900: A Galveston hurrikn kvetkeztben 12000 ember hal meg Kubban s Karib-tengeren. A vilg elszr kap kpes beszmolt egy hurrikn puszttsrl.
► 1720: A "Nagy Hurrikn" 22000 embert pusztt el a Karib-tengeri szigeteken.
► 1281: A Kamikaze (Isteni szl) tjfun elsllyeszti a japn szigetek megtmadsra indult mongol hajhadat. Japn megmenekl a Mongol Birodalomba val beolvadstl, megrzi llamisgt s sajt kultrjt.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...