A vulknokrl
A vulknok avagy tzhnyk a Fld felsznnek olyan hasadkai, amelyeken a felsznre jut a magma, az asztenoszfra izz kzetolvadka. A Fld vulknjait kialakulsuk oka szerint kt csoportba soroljuk:
► tbbsgk a tvolod s kzeled kzetlemezek hatrain (az aktv lemezhatrokon) alakul ki,
► kisebb rszk az aktv peremszeglyektl tvol a kpenyoszlopok (kpenycsvk) fltti „forr pontokon”, ahol a kpenybl szrmaz magma tr a felsznre, jn ltre.
A magma felszni tevkenysge a vulkanizmus: ebbl keletkeznek vilgszerte a vulkni kpok, vulkni hegysgek. Vulkanizmusrl csak akkor beszlnk, ha a magma elri a Fld felsznt (ilyenkor lva lesz belle). Olyankor, amikor a magma a mlysgben megreked, s ott kristlyosodik kzett, a folyamat neve magmatizmus. A vulkni tevkenysg s a hozz kapcsold jelensgek vizsglatval a vulkanolgia foglalkozik.
A latinos vulkn sz elnevezst az antik mitolgiban szerepl Vulcanusrl, a rmaiak tzistenrl kapta, aki egyben a kovcsok istene is volt. (Grg megfelelje Hphaisztosz, az istenek kovcsa.)
Egy vulkn f szerkezeti elemei:
► magmakamra (vagy magmatzhely) – olvadt kzetekkel teli reg a Fld szilrd krgben. Az olvadk a rtegnyoms hatsra a trsvonalak mentn a felszn (alacsonyabb nyoms) fel mozdul el, szttolva, felboltozva, illetve magba olvasztva a felette lev kzeteket. A magmakamrk helyzett nehz meghatrozni, ezrt elssorban a felszn kzeli (1–10 km mly) kamrkat ismerjk. Ha a magma hosszabb ideig tartzkodik a kamrban, sszetevi srsgnek megfelelen rtegezdni kezd. Ahogy kihl, a sziliktos olvadk egyre kevesebb vizet kpes oldatban tartani, s gztalanodik. A felszabadul vzgz (szn-dioxid, knes gzok stb.) jelentsen megnvelik a kamrban uralkod nyomst, s amikor a bels nyoms tllpi a rtegnyomst, a vulkn robbansos kitrssel kezd mkdni. Ha a feltrekv magma megreked a fldkregben, s ott szilrdul meg, mlysgi magms testek keletkeznek, amiket alakjuk s helyzetk fggvnyben: batolitnak, lakkolitnak, szillnek, kzettelrnek (dyke-nak) stb. neveznk.
► vulkni csatorna (avagy diatrma) egy olyan nyls a fldkregben, amelyen a magma a felsznre tr. A diatrmt ltalban automagmatikus breccsa tlti ki: a megszilrdult magmban a csatorna oldalairl leszaktott kzetdarabok „sznak”.
► vulkni krter – a felsznnek az a tlcsr alak mlyedse a krt felszni vgnl, amelyen a trmelkanyag s a lva a felsznre jut. Alakja, tmrje s mlysge vltoz.
► vulkni kpot – a felsznre hozott trmelkanyag s lva pti fel.
► kaldera – a robbansos kitrsek eredmnye. Olyankor kpzdik, amikor a magmakamrban annyira megn a tlnyoms, hogy a felszabadult gzok kp alakban lerobbantjk a magmakamrt fed kzeteket. Ezutn a fed maradka koncentrikus trsvonalak mentn berogy a kirlt gzok helyre. A teljes beoml terlet elrheti a tbb szz, vagy akr a prezer ngyzetkilomtert is.
A vulkn a fentebb sorolt, szmtalan mdosulattal s vltozatban fejld formk egyttese.
A vulkni mkds szempontjbl a vulknokat leggyakrabban ngy kategriba soroljk: mkd, szunnyad, potencilisan aktv illetve kialudt. Ez az osztlyozs azonban rendkvl pontatlan, hiszen a hatrokat nehz megvonni. Egy aktv vulkn definci szerint ppen kitr, vagy kitrse brmely percben vrhat. Ez azonban rszlegesen a szunnyad vulknokra is igaz, hiszen azok kitrse is vrhat. Ezt gy rtelmezhetjk, hogy egy szunnyad vulkn aktivldhat: ezek a potencilisan aktv vulknok. Ha kvantifiklni prbljuk a fenti kategrikat, aktv vulknoknak leginkbb azokat nevezzk, amelyek a trtnelmi idkben bizonythatan mkdtek (leginkbb, ha errl van rsos feljegyzs). A klnbz vulknok aktivitst vizsglva a vulkanolgusok megprbltk behatrolni a „trtnelmi idt”. Ennek eredmnyeknt az aktv-inaktv hatrt 10 000 vvel ezelttre toltk ki, de ez sem teljesen helytll, ugyanis vannak olyan, potencilisan aktv vulknok, amelyek utols lvamlse 75-150 ezer ve volt (pl. Yellowstone-kaldera). Ezeket figyelembe vve a vulknokat hrom kategriba kne sorolni: mkd, potencilisan aktv s kialudt. Ezt csak gy pontosthatnnk, ha minden vulkn magmakamrjrl lennnek pontos adataink.
A vulkni kitrsek folyamata
A vulkni kitrs a mlysgi eredet termkek felsznre kerlse s mozgsa. A kitrsek kztt a magma kzelsgt gzk, gzok, forr vizek feltrse mellett olykor fldrengsek jelzik. A vulkanizmus ksrjelensgeinek nevezzk azokat a jelensgeket, amelyek eredmnyeknt nem magma vagy a gzok ltal kirobbantott trmelk kerl a felsznre. Ezek kzlk jelzs rtkek a fldrengsek: ezek vagy a fldkregben-fldkpenyben pattannak ki, vagy a kreg fels rszn:
► a krtben felnyomul magma felboltoz hatsa,
► a kitrskor lezdul izz trmelkrak,
► a lvadmok sszeomlsnak eredmnyeknt.
A vulkni kitrs kzelsgt tbbnyire a fldlksek gyakorisgnak nvekedse,a jellegzetes (pl. knes) gzkitrsek szaporodsa, hevesebb mkdsnl esetleg a felszn emelkedse jelzi. Magt a vulkni mkdst – a kitrs tpustl fggen – heves robbans vagy robbanssorozat vezeti be. A nyitott krtkbl a friss magma els, buborkosodott, fragmentlt termkeit a kitrsi oszlop sok vagy tbb tucat km magasba is magval ragadhatja. A kitrsi oszlop mellett a vulkni mkdsre szmos ms folyamat is jellemz: ilyenek a lavink, iszaprak stb. A vulkni kitrs tetfokt paroxizmusnak nevezik.
A fleg felfel terjeszked oszlop a kitrs energijtl (s a lgkri viszonyoktl) fgg magassgot elrve sztterjed, s a tzhnyt vez kisebb-nagyobb terleten kihullik belle a felkapott salak, horzsak vagy hamu (ez a piroklaszt-szrs). Ha a magmautnptls albbhagy, a kitrsi oszlop ssze is omolhat, s ilyenkor a kitrs termkei izz vulkni rknt zdulnak al – ezek a piroklaszt-rak).
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...