A lavina (hsvads) hegyoldalrl egyenslyveszts miatt leoml htmeg.
Felttelek
► Hlejt: 25 – 50 kztti lejts
► Kedveztlen hrtegzds, (a hban csszrteg van, vagy a h rossz ktdse az altalajhoz)
► Terhels nvekeds (pldul j h, hleraks (hfvsbl), es)
Kivlt okok
Termszetes
► Huzamos meleg idjrs (a hrteg megroskadsa, az olvad hl csorgsa a felmelegedett talajon, a hrteg talajhoz ktdse megsznik – alaplavina)
► Hossz, nagy hideg (szh kpzds)
► Ers szl (hleraks)
► Hirtelen felmelegeds
► Nagy hrteg vastagsg
► Nagy jhmennyisg (30 cm-nl nagyobb)vagy a hrteget elnehezt eszs
Mestersges
► robbantsokkal elindtott lavink
► szk, hegymszk ltal akaratlan elindtott lavink
Lavinabalesetek
Ausztriban a lavinabalesetek 78%-a plyn kvli szket vagy strzkat ri. A balesetek 94%-t olyan hlavink okozzk, amelyeket szk, vagy hegymszk maguk-, vagy kzvetlen krnyezetkben lev okoz. Az Alpokban az elmlt 100 vben vente tlagosan 100 ember vesztette lett lavinabaleset ltal. Kanadban a motoros sznok hasznlatnak kvetkeztben a kzlekeds nagyobb sllyal szerepel a statisztikkban.

A lavinaveszly felismerse
A lavinahall elkerlsnek egyetlen hatkony mdja a sel vagy trz ltali megelzs! Mieltt a kijellt s biztostott splyrl- vagy turistatrl letrnnk meg kell ismerjk a tjat, hviszonyokat, legutbbi idjrst, szl tevkenysgt.
► A htakar egyenslyvesztsnek mrlegelsben ne csak arra gondoljunk, hogy puszta slyunkkal megbonthatjuk a h egyenslyi llapott, hanem arra is, hogy egy sz vagy trz "perforlja" a felszni hrteget, ezzel megszntethet egy stabilizl ert vagy hatst. Tavaszi idszakban ltalban a korai tra induls javasolhat, amikor stabil, fagyott havon haladhatunk, s nyomainkkal sem vgjuk t a htakart.
A hmentes (nyri) terep ismerete nagy segtsget nyjt. A sima fves lejtk j csszrteget kpeznek (alaplavina), mg a durva ktmbkkel szabdalt lejtk jl tartjk a havat. A trpefenyk csak akkor vdenek, ha nem teljesen havazdnak be. Erdhatr fltti facsoportok lavinabiztos pontnak tekinthetek, azonban a ritka, aljnvnyzet nlkli erdk csalkk lehetnek! A lejtk tagoltsga ltalban cskkenti a lavinaveszlyt, azonban nveli a hrtegben kpzd hz- s nyomfeszltsgeket. A terletet jl ismer, tapasztalt helyiektl tjkozdjunk (hegyi vezetk, siskolai oktatk, menedkhzi szemlyzet, erdszek, hegyi ment szolglat). Figyeljk a lavinaveszly jelz szolglat terletre vonatkoz jelentst s az idjrs elrejelzst. Hatrozzuk meg pontosan a hprofilt rtegzds, rtegek vastagsga (szilrdsg szerint, csszrteg szerint laptprba, csszk – cssztmb prba), vegyk figyelembe a tilt s figyelmeztet tblkat!
A htakar klnbz vastagsg, klnbz llapot klnbz szemcsj rtegekbl ll. A htakar rtegzds szerinti vizsglatt hprofil meghatrozsnak nevezzk. A hprofil meghatrozshoz a hrteg teljes keresztmetszetn lesunk. Megvizsgljuk a rtegeket, s a rtegek egymshoz val ktdst, a rtegek vastagsgt, szilrdsgt. (segdeszkzeink: nagyt, kzi mikroszkp, klnbz raszterek, szilrdsg mrshez val segdeszkzk) A rtegek elmozdulsnak vizsglata is vgrehajtand tra eltt. Kisott, s lapttal vagy zsinrral krbevgott htbla elmozdtshoz szksges ert mrjk, vagy becsljk. Kisebb minta esetn lapt prbt, nagyobb minta esetn csszk prbt, cssztmb prbt vgezhetnk.
Magatarts lavinaveszlyben
► Biztostott trl, plyrl val letrsnl a csoport minden tagja kapcsolja be s akassza a nyakba a rdifrekvencis jelad-keres kszlket („PIEPS-et”). Mindenki tudatban kell legyen annak, hogy a korbbiaktl eltr terepszakaszra rkezett. Tlen egyedl soha se menjnk az ellenrztt utakat elhagy trra.Az sszes kszlket lltsuk adsra az egsz tra idejre.
► Lavinaveszlyes helyen a soktat vagy travezet tvolsgtartst vagy egyenknti thaladst rendelhet el. A trkz nvelsnek clja, hogy egyszerre a csoportnak csak egy tagja tartzkodjon lavinaveszlyes terleten.
► Helyes trkihasznls – tvonal vlaszts. A hegyhtakat, gerinceket, domborulatokat, hasznljuk ki, kerljk a vlykat, mlyedseket. A harntolsokat, lejtkeresztezst ltalban kerljk, prbljuk a laposodsokon, vagy a lejt fls 2/3–nl thaladni, ha mgis rknyszerlnk s semmikppen ne a lejt lbnl keresztezznk.
► Gylekezhelyek teljesen lavinabiztosak legyenek: ormok, hegyfokok, sk terepek, gerincek.
► Lavinaveszlyes helyen selve vagy trzva mindig legynk kszen, mit kell tennnk, meneklsi utakon is gondolkodhatunk, sose rjen meglepetsknt a lavina lezdulsa.
► Oldjuk a bokaszalagot, a htizsk vt, s bjjunk ki a sbot csuklszjbl is.
► A ruhzatunkat zrjuk.
Magatarts lavinban
Ha trsasgban vagyunk, kiltsunk, ha szleljk, hogy alattunk a hrteg megindul, vagy ha belekerlnk egy lavinba. Trsaink figyelmt felhvjuk ezzel, s pontosabban meg tudjk figyelni, hogy hol kerltnk lavinba, hol ltnak utoljra. Nagy segtsg szmukra a keressi terlet meghatrozsban. Ha van esly r, hogy kicssszunk a lavinbl, meg kell prblnunk, ha nincs eslynk r, egy pillanat alatt meg kell szabadulnunk mindentl, ami htrltat, htizsktl, stl. A sbot segtsgvel prblhatunk meneklni, vagy szabaduljunk meg attl is. Minden eszkzzel prbljunk meg a lavina felsznn maradni, s a lavina szle fel kzdjk magunkat (leugrsokkal, gurulsokkal, sz mozdulatokkal stb.). Amikor a htmeg sodrba kerlnk, klbeszortott keznket hzzuk az arcunk el (ez levegt biztost), kuporodjunk ssze, amennyire lehet (sszekuporodva valsznbb, hogy a htmegben magasabban maradunk, nem hz le az omls az aljra). Minden flsleges eszkz (s, htizsk) horgonyknt az omls aljra hzhat. Az omls rezhet megllsa eltt tegynk egy utols gyors kijutsi ksrletet. Vegynk mly levegt! Ez ksbb biztosthatja a mellkas szabad mozgst. Ha megllapodott az omls, llaptsuk meg helyzetnket, merre van fel – s le. A kicsurg folyadk (nyl) megadja az irnyt. Ha nem vagyunk mlyen betemetve, megprblhatjuk kimenteni magunkat, de ha nem sikerl, flslegesen ne fogyasszuk energinkat s oxignnket, hanem nyugodtan vrjunk. A h alatt sok fle hangot jl hallunk (lpseket, beszlgetst), de minket csak nagyon-nagyon kzelrl hallhatnak meg! Ha mdunk van r, a levegvtelhez szksges reget bvtsnk az arcunk eltt, st ennek fellett prbljuk rendszeresen kaparni, mert az reg falra csapdott pra jgrteget alkotva elzrhatja a levegutnptls lehetsgt.
Tllsi esly
A lavina tllsi eslye 85-90%-os, ha a ments azonnali. A tllsi esly azonban az els 1/4 ra elteltvel drasztikusan cskkenni kezd, (krlbell flrnknt felezdik a tllsi esly) 2 ra elteltvel 10%-nl kevesebb esly marad arra, hogy tllt tallnak a lavina alatt. A gyors, szakszer keressen s mentsen mlik a betemetett ember lete. Elfordulhat azonban, hogy tbb napos betemetettet is lve snak ki. A helikopteres ments az Alpokban tlagosan a riaszts utni 45. percben kpes a helyszni tevkenysgre, vagyis akkor, amikor a tllsi esly mr csak 35-40 %-os! Az azonnali sporttrsi segtsgnyjts emberletet menthet!
Keress, ments
A keresst mindig a legtapasztaltabb travezet (oktat vagy sz) irnytja (amennyiben a mentosztag s annak vezetje nincs a helysznen), mert a keressnek sszehangolt csapatmunknak kell lennie. A lavina megllapodsa utn azonnal jelljk meg azt, hogy az eltnt hol kerlt bele a lavinba, s hogy hol lttuk utoljra. Nem zrhat ki tovbbi lavink lezdulsa, ezrt lltsunk egy figyelembert lavinabiztos helyre, aki ttekinti a terepet, s jelezheti esetleges jabb lavina keletkezst. (jabb lavina esetn a kzben tartott pieps egy gombnyomssal – vagy a flhallgat eltvoltsval- visszallthat vtelrl adsra). Keress esetn: a keres csoport minden tagja lltsa kszlkt a legdurvbb vtelre, s 25 m-re egymstl jrjk be a terepet. Jelljk azokat a helyeket, ahol a vtelt rzkeltek. A vtelt rzkelt terleten egyre finomabbra lltott kszlkkel pontostsk a keress helyt. 20-25 cm pontossggal megtallhat a legersebb vtel helye, itt lavinaszondval pontostjk az ss helyt. Amennyiben mr nem keresnek, (pldul mr az ss folyik) mindenki visszalltja a kszlkt adsra. Az els genercis, flhallgats kszlkek mellett mr elterjedtek a vizulis kijelzs kszlkek. A mai kt vagy hromantenns kszlkek irny s tvolsg meghatrozsra is kpesek, s szelektven tbb ad helyzete egyidejleg is meghatrozhat, ezltal a fent lertnl egyszerbb s gyorsabb keress is lehetsges.
Ha tbb eltemetett van, a megtallt ember adkszlkt ki kell kapcsolni a tovbbi tiszta jel keress rdekben. A kisst ne a megtallt ember fltt kezdjk, hanem lejjebb, hogy az elsseglynyjtshoz legyen hely. Fontos a hegyi mentk rtestse, hiszen a mobiltelefonok elterjedsvel letment kommunikcis eszkzzel rendelkezhetnk. A helyismeret segthet abban, hogy GSM-trert hol tallhatunk a legkzelebb, ha a baleset helysznn nem lehetsges a telefonls, vagy hogy szemlyesen hol krhetnk legkzelebb segtsget. Radardetektoros vagy a betemetett mobiltelefon adjele alapjn trtn keressre csak a hegyi mentk vagy a helikopteres mentszolglat van felkszlve. Azonnal tekintsk t a lavina leraksi terlett, htha a felsznen szlelnk valamilyen jelet, zsinrt, ruhzatot. Rdifrekvencis keresvel (pieps-el) keressnk, ha volt ilyen kszlk az eltntn. Ha sem a felszni keress, sem a rdifrekvencis (pieps) keress nem eredmnyes, durva vagy finom szondzssal folytatjuk a keresst. A lavina ltal betemetett „szonds keresst” mr Hrodotosz is megemlti a kaukzusi npekrl rt fejezetben. Durva szondzs esetn a kerescsapat vll-vll mellett, lpsenknt egyszer szondzza a terletet. Finom szondzs esetn ugyanilyen lncban tyklpsenknt(vagyis lbfejenknt, kb 33 cm-knt) vll-szlessgben 3 szondzst vgeznek a keresk. Ha az els durva szondzs sikertelen, rdemes mg egy durva szondzst vgezni. (az id letet menthet, a finom szondzs ugyan 9x finomabb keress, de egyben kb 6x lassabb). A durva szondzs megtallsi valsznsge a betemetett elhelyezkedstl fgg, de tlagosan 70%-os. Ha lavinaszonda nem ll a rendelkezsnkre, a htnyrtl megszabadtott sbot is – korltozott mlysgig – alkalmas eszkz lehet a keressre. Ha a finom szondzs sem vezet eredmnyre, kutatrkok ssval kereshetjk tovbb a betemetettet. A kutys keress gyors s hatkony, mg teljes betemets esetn is eredmnyes lehet.
Lavinatpusok
A lavink kzl a hlavina a leggyakoribb, s ghajlatunkon sszessgben legveszlyesebb jelensg, azonban akr lerakdott jgrtegek, akr hegyoldalak kgrgetegei, akr - fknt kiads eszs utn - a flzott talajtakar egsze kimozdulhat egyenslyi helyzetbl, iszaplavint okozva. A talaj de fknt rzsk vagy tmfalak egyenslyvesztst ltalban svadsnak vagy fldcsuszamlsnak nevezzk.
► jglavina
► kgrgeteg
► iszaplavina (srlavina); lahar
► vulkni hamu-lavina, piroklaszt r (izz lavina) |