A cunami (japnul: 津波, sz szerinti jelentse: „cu”: part, „nami”: hullm, vagyis parti hullm) japn eredet kifejezs, magyarul rishullmnak is hvjk. Nha helytelenl rhullmnak nevezik. Az egyik legpuszttbb termszeti katasztrfa, m igen ritkn fordul el, s mg ritkbban szed ldozatokat.
Tlnyom rszt ktfle mdon keletkezhet: tenger alatti fldrengs, n. tengerrengs (ami a tengerfenk alatt kevesebb mint 50 km mlysgben kvetkezik be, s legalbb 6,5 erssg) (az esetek 86%-ban) vagy szintn tenger alatti vulknkitrsek (14%), illetve kisebb arnyban tenger alatti vagy parti fldcsuszamlsok is okozhatjk. ltalban trsi skok mellett keletkezik, ahol nagy tmegtrendezds zajlott le. Ha a tengerfenk megemelkedik vagy lesllyed, az hatssal van a felette elhelyezked vztmegre is. A terlet felett gyr alak hullm keletkezik, ami a tengerfenken krkrsen sztterjed. A rezgs hullmhossza 100 - 200 km kztti, amplitdja mindssze 0,5 mter krli. A hullmok peridusideje 5 perctl 1 rig terjedhet.

A cunami partot rsnek brzolsa
Mindezek miatt a nylt tengeren halad cunami legtbbszr alig szrevehet, br rendkvl gyorsan terjed (800–1000 km/h). Ahogy azonban kzeledik a parthoz, sebessge egyre cskken, mg a hullmnak a tengerfenkkel rintkez rsze a megnvekv srlds miatt lelassul, egyenslyt elveszti, aszimmetrikuss vlik. Ekkor keletkezik a rettegett rishullm, a cunami, ami a part kzelben 10-15 perc alatt elri a 15-30 mteres magassgot. Minl meredekebb a partfal, minl ersebb volt a rengs, annl nagyobb lesz a hullm magassga, ami akr 60 m is lehet. Fleg blkben, tengerszorosokban, folytorkolatoknl ersdhet fel, mivel ezeknek hullmcsapda szerepe van. Az eddig megfigyelt legmagasabb, 63 mteres cunamihullm a Kamcsatka-flsziget partjait rte el. A legmagasabb lefnykpezett rishullm 12 mter magas volt. A legmagasabb bizonytott szkr meghaladta az 500 mteres magassgot egy alaszkai fjordban (Lituya-bl), ahol a partoldal leszakadsa indtotta el a hullmot. Bizonyos esetekben, mieltt a vz kicsapdna a partra, elszr visszahzdik a tenger fel, mintha aply lenne. Mivel ltalban nem egyetlen hullm rkezik, tancsos egy magasabb helyen megvrni a hullmok kztti, nha tbb rra elnyl idszakot. Nagyobb cunami akr napokig is eltarthat, ezalatt tbb hullm ri el a partot.
Elrejelzs
Mivel a kivlt okok kztt els helyen a fldrengs (illetve tengerrengs) szerepel, s ezt egyelre nem tudjuk elre jelezni, ezrt a cunami valsznsgt, vrhat helyt s erssgt is csak a fldrengs bekvetkezte utn lehet szmtgpes modellek segtsgvel elre jelezni. A fldrengshullm kb. 100-szor gyorsabban halad a cunamihullmnl. Ez is csupn nhny rs idt ad a lakossgnak ahhoz, hogy a part menti laposabb terleteket el tudja hagyni. A cunami rkezst elre jelezheti a parton a szrazfld rengse, a tenger gyors s jelents visszahzdsa, a szokatlan hullmfront, s az azt ksr hangos robaj. Mindezek szlelsekor nem kell megvrni a hivatalos bejelentst, a partot azonnal el kell hagyni, s magasabban fekv termszetes dombra kell menni. (mestersges ptmny, plet erre a clra ltalban nem j)
A szkr...
A szkr kifejezs az raply-jelensg egy klnleges esete, a legnagyobb magassg dagly. Kizrlag jhold idejn jn ltre, mert ekkor a Nap s a Hold egy irnybl vonzza a Fldet. Az raply jelensgt egyszerre szablyozza a Hold s a Nap gravitcija, a szkr akkor kvetkezik be, amikor a kt hats sszeaddik. A Fld tengely krli forgsnak s a Holdplya elemeinek sszefggseibl addan minden holdhnapban egyszer. Ahogy napfogyatkozs csak jholdkor kvetkezhet be, gy a szkr is. Nem tvesztend ssze a holdkzelsgi szkrral, amely a Holdplya lapultsga miatt, a Holdnak a Fldhz legkzelebbi helyzetben kvetkezik be.
Hrhedt szkrak
► Thra vulkni kpjnak sszeomlsa, amely eltrlte a minszi civilizcit (kor)
► 1755, Lisszabon: a vros j rsze megsemmislt a cunamiban, majd az azt kvet tzvszben.
► 1883, Jva s Szumtra: a Krakatau vulkn ltal okozott szkrban 36 000 embert halt meg.
► 1896, Japn: A szrazfldtl 30 kilomterre lv halszok semmit sem vettek szre a cunamibl, mely 28 000 embert lt meg a szigeten.
► 1923, Toki: a fldrengs s a cunamik miatt kb. 140 000 lakos esett ldozatul a katasztrfnak.
► 1962, Hamburgi szkr
► 1964, Kalifornia, Crescent City: a vros elpusztult.
► 2004. december 26: az Indonzia partjainl bekvetkezett 9-es erssg tengerrengs, majd az azt kvet 2004. karcsonyi szkr a trtnelem egyik legnagyobb katasztrfjt okozta. A dlkelet-zsiai trsgben kb. 300 000 ember vesztette lett.
Megacunami?
A megacunami informlis (teht nem tudomnyosan definilt) kifejezs az olyan cunami jellsre, amely az tlagosnl nagyobb, kezd hullmnak amplitdja tz, szz, vagy akr ezer mterekben mrhet. Lehetsges okozja olyan becsapds, fldcsuszamls, vagy vulknkitrs, amelynek sorn a vztmeg nem tud minden irnyban sztterjedni. Az ismert megacunamik mind partkzelbl indultak, vagy mly, szk blkbl. Az risi hullmot az okozta, hogy nagyon nagy mennyisg vz szorult ki szk helyrl, nagyon rvid id alatt. A kifejezst a mdia vezette be, a geolgusok ltalban nem hasznljk (vagy legfeljebb „gynevezett megacunami” formban). |