dr. Galntai Zoltn, 2001
Ma mr mindenki szmra nyilvnval, hogy fel kell lpni a Fldet veszlyeztet krnyezetszennyezs ellen, mert annak katasztroflis kvetkezmnyei lehetnek mind az lvilgra, mind pedig rnk nzve. s ugyanilyen fontos az is, hogy szmoljunk a kozmikus fenyegetsekkel is: ha pldul egy alig 15 km tmrj kisbolygval tkzne ssze a Fld, akkor akr az egsz emberisg is kipusztulhatna. Ezzel ugyangy szmolni kell, mint a krnyezetszennyezssel, s - hossz tvon - ugyangy tehetnk is az ilyen veszlyek ellen. Ideje lenne ht, hogy a krnyezetvdelem mellett az "rvdelemmel" is tbbet foglalkozzunk.
Armageddon - a kezdetek
Elszr Edmund Halley, a hres csillagsz (a Halley-stks felfedezje) vetette fel a 18. sz. elejn, hogy egyes stksk keresztezhetik a Fld plyjt, s gy akr ssze is tkzhetnek vele. Amikor 1770-ben a Lexell-stks alig 5 milli km-re haladt el a Fld mellett, akkor az embereket elkezdte foglalkoztatni a krds, de ekkoriban az volt az ltalnos meggyzds, hogy az stksknek nincs szilrd testk: kizrlag gzokbl llnak. 1898-ban ugyan felfedeztk a 433 Eros nev kisbolygt, mely a Fld kzelben halad el, s a 20. sz. elejn tovbbi fldkzeli aszteroidkat is megfigyeltek, de mg mindig nem jutott az eszbe senkinek, hogy potencilis veszlyforrst lsson bennk. Aztn 1950-ben Fred Wipple kimutatta, hogy az stksk csvja szilrd magbl ramlik ki. m mg 1972-ben is alig 13 olyan objektumot ismertek, mely keresztezi a fldplyt. 1973 viszont bizonyos rtelemben ttrst hozott: Eugene Shoemaker s Eleanor Helin elkezdte az els NEO-vizsglatokat (Near Earth Object, azaz fldkzeli objektum). Ugyanekkor megjelent Arthur C. Clarke Randev a Rmval c. tudomnyos-fantasztikus regnye is, s tulajdonkppen innen eredeztethet az egsz, a Fldet kozmikus fenyegetsektl megvd Spaceguard-program tlete, illetve elnevezse. Shoemaker 1983-84-ben - immr Carolyn Shoemaker-rel kzsen - jabb vizsglatokat vgzett, s 1991-ben kt kutatcsoport (Discovery Working Group s Intercept Working Group) arra a kvetkeztetsre jutott, hogy valban katasztroflis kvetkezmnyekkel jrhatna a Fld lvilgra nzve (teht az emberre is) egy ilyen kozmikus esemny, s ezrt szmos orszg bevonsval mielbb el kell kezdeni egy mindenre kiterjed kutatsi programot. Az Amerikai Kongresszus mg ugyanebben az vben foglalkozott is a problmval, s miutn nyilvnvalv vlt a dolog jelentsge, nemzetkzi NEO-keres programok indultak be. Azta az Eurpa Tancs is hatrozatot adott ki a tmval kapcsolatban. gyhogy mra jelents - br korntsem kielgt - eredmnyeket sikerlt elrni.
Mekkora a veszly?
2001. janur 15-ig nem kevesebb mint 1288 NEO-t fedeztek fel. Ezek kzl 462 db 1 km-es vagy ennl nagyobb tmrj (kb. ugyanennyi 1 km-est mg nem sikerlt megfigyelni), s 285 potencilisan veszlyesnek szmt (PHA, Potentially Hazardous Asteroid). A legnagyobb NEA (Near Earth Asteroid) kb. 25 km-es lehet. A becslsek szerint mintegy 1000 db. 1 km-es tmrjnl nagyobb aszteroida ltezik - s akr tbb milli, 50 m-nl kisebb (melyek mg mindig komoly krokat okozhatnak). A szekrtk gy gondoljk, hogy mintegy 1000 venknt csapdik be egy 50 m-esnl nagyobb aszteroida, s okoz helyi katasztrft, szkrt, stb. A hats egyes becslsek szerint egy kb. 5 megatonns bombnak felel meg (Hirosimra egy 1945-ben egy 20 kilotonns, vagyis 250-szer kisebb teljestmny atombombt dobtak le. Ms becslsek szerint inkbb egy 15 megatonns bombrl kellene beszlnnk. A Tunguzka-meteorit mindenesetre j plda arra, hogy mg egy alig 60 m-es kisbolyg-darab is mekkora puszttst tud okozni). Taln milli ves gyakorisggal kerl sor arra, hogy egy nagyobb mint msfl km-es tmrj kisbolyg globlis katasztrft okozzon. Ilyenkor a levegbe kerl por elsttti a Napot (ezt hvjk becsapdsi tlnek), savas esk puszttjk a nvnyzetet, tzviharok dlnak s forr kvek hullanak az gbl (egy 2 km tmrj kisbolyg hatsa felrhet egy egymilli megatonns bombval). Ahhoz, hogy egy ilyen becsapds lehetsges kvetkezmnyeit fel tudjuk mrni, minl tbbet meg kell tudnunk az aszteroidk klnbz tpusairl; arrl, hogy milyen a bels felptsk, stb.
Igazn vgzetes, az egsz bolygt sjt sszetkzsekre csak mintegy szz milli venknt egyszer kerl sor, ezrt a NASA ltal kiadott FAQ szerint "ezzel nem rdemes potencilis katasztrfa-lehetsgknt szmolnunk". Nem rt viszont tudni, hogy 65 milli vvel ezeltt egy ilyen, szzmilli megatonns bomba robbansnak megfelel hats, a mexiki Yucatn-flszigetre becsapd, 15 km tmrj kisbolyg puszttotta ki a Fld lvilgnak tbb mint 75 szzalkt (mint kzismert, ekkor pusztultak ki a dinoszauruszok is), s - tttelesen - ez teremtette meg az emlsk, illetve az emberi faj felemelkedsnek lehetsgt is. gy tnik, hogy annak a valsznsge, hogy a Fld a kvetkez nhny szz vben sszetkzik egy 1 km-es nagysgrend aszteroidval, hozzvetleg egy az ezerhez. Vagyis statisztikai tlagban leginkbb arra szmthatunk, hogy egy nagy becsapds miatt valamivel kisebb valsznsggel halunk meg, mint amiatt, hogy lezuhan velnk a replgp (s nagyobb valsznsggel halunk meg autbalesetben vagy tzvsz sorn). De persze mr egy 50-100 m tmrj kdarab is komoly puszttst tud vgezni, ha lakott terletre esik: egy 1490-ben becsapd kisbolyg pldul egyszeren leradrozta a Fld felsznrl a knai Chi'ing-yang-ot 10.000 lakosval egytt (valsznleg jval tbbet beszlnk a dologrl, ha Eurpban trtnt volna). A kisbolygk mellett persze komoly fenyegetst jelenthetnek az stksk is, melyek rosszabb esetben az egyik pillanatrl a msikra tnhetnek fel. 1994-ben a Shoemaker-Levy stks csapdott be a Jupiterbe. Egy ilyen sszetkzs a Fldre nzve vgzetes lehetett volna. Mindent egybevetve egy becsapds (amelynek egybknt nagyobb a valsznsge, mint annak, hogy nyernk a brit lottn) elhrtsa az egsz emberisg kzs rdeke, s ahhoz, hogy egy esetleges kozmikus katasztrfra felkszlhessnk, vekkel korbban ismernnk kell a felnk tart kisbolyg plyjt.
Felkszlni egy becsapdsra
Jelenleg a kozmikus eredet becsapdsokra val felkszlsnek csupn az els fzisnl tartunk: a megfigyelsek mr folynak, m eddig mg senki nem dolgozott ki igazn rszletes tervet azzal kapcsolatban, hogy mit kell tennnk, ha kiderl, hogy valban egy kozmikus katasztrfa fenyeget minket. Az azonban mg akkor is nyilvnvalnak ltszik, hogy egy, a Fldet veszlyeztet kisbolygt - a Hollywood-i filmekben lthat megoldssal ellenttben - nem nukleris tltettel kell felrobbantani, hanem finoman odbb kell "tasziglni", ha egyelre siralmasan keveset tudunk a bels szerkezetkrl. Egy robbantssal legfeljebb annyit sikerlne elrnnk, hogy a darabjaira tredezett aszteroida pusztt kest zdtson a Fldre.
Ehelyett valsznleg clszerbb lenne pldul egy olyan motort telepteni r, amely a napfnybl ramot lltva el s egy ionmotort mkdtetve hosszabb id alatt, fokozatosan trten le a kisbolygt a szmunkra hallos plyjrl. Egyes becslsek szerint mr egszen kis teljestmny is elg volna hozz, hogy az aszteroida legalbb flmilli km-rel kerlje el a Fldet - s az ehhez szksges technolgia mr ma is a rendelkezsnkre ll (az Eros nev kisbolygt s egy stkst felkeres Rosetta-program sorn az rszonda pldul egy ilyen motort hasznl).
A Torino-skla
A Torino-skla a becsapdsi valsznsgek "Richter-skljnak" tekinthet: segtsgvel annak a valsznsgt lehet megbecslni, hogy egy jonnan felfedezett aszteroida vagy stks mekkora veszlyt jelent a Fldre nzve. Ennek megfelelen pontosabb kommunikcit tesz lehetv a csillagszok (illetve a csillagszok s a mdia) kztt. Amikor ugyanis feltnik egy jabb NEO, akkor meg kell prblni elre jelezni, hogy az mennyire lesz veszlyes nhny hnap vagy ppen nhny vtized mlva. Ehhez a csillagszok rendszerint knytelenek egy nagyon rvid plyaszakasz adatait hasznlni, m a legtbb esetben ezek alapjn is meg lehet llaptani, hogy az adott objektum fenyegetst jelent-e rnk nzve a 21. szzad folyamn (persze vannak olyan esetek is, amikor nem). A Torino-sklt Richard P. Binzel (Massachusetts Institute of Technology, USA) dolgozta ki: els verzijt Fldkzeli objektumok veszlyessgi indexe nven az Egyeslt Nemzetek 1995-s konferencijn mutatta be, a tovbbfejlesztett verzit pedig 1999. jniusban, Torinban (Olaszorszg). A besorols egyrszt az adott objektum kinetikus energijtl, msrszt pedig a becsapds valsznsgtl fgg. Azt is rdemes megjegyezni, hogy az azon objektumokhoz rendelt Torino-skla rtkek, melyek 1-es vagy magasabb besorolst kapnak, az id folyamn meg fognak vltozni, amikor ezek plyjt sikerl pontosabban meghatrozni.

A Torino-skla 0-tl 10-ig osztlyozza a veszlyessget, s sznkdokat is hozzrendel a vrhatan bekvetkez esemnyekhez:
► fehr:az objektum egszen biztos, hogy nem tallja el a Fldet vagy olyan kicsiny, hogy a becsapdsnak vrhatan nem lesz kvetkezmnye, mivel mr a lgkrben elg (a Torino-skln ez a 0-nak felel meg).
► zld: figyelemmel kell ksrni az esemnyek alakulst, mert kicsiny, m nem nulla valsznsge van egy kozmikus tkzsnek. Az ide tartoz objektumok Torino-rtke kezdetben 1, de valsznleg vissza fognak minslni Torino-nullv.
► srga:komoly a valsznsge, hogy az adott objektum nagyobb valsznsggel fog becsapdni a kvetkez nhny vtizedben, mint a hozz hasonl testek. Az ilyenek pontos plyjnak mielbbi pontos meghatrozsa alapvet fontossg. A 2-es, 3-as s 4-es Torino-kategria tartozik ide.
► narancssrga:a Fldre nzve "fenyegetst jelent jelensgek": kzeli tallkozs olyan objektumokkal, melyek elgg nagyok ahhoz, hogy regionlis vagy globlis rombolst okozzanak, s a becsapds valsznsge meghaladja azt a valsznsget, mint ami az adott vszzadra klnben jellemz. A plyjuk meghatrozsa klnsen nagy prioritst lvez; Torino 5, 6, 7.
► vrs:"egszen bizonyosan bekvetkez sszetkzs", ez esetben az objektum elgg nagymret ahhoz, hogy akr loklis katasztrft okozzon, akr pedig globlis klimatikus katasztrfa kvetkezzen be. Ide tartoznak a Torino-skln a 8-as, 9-es s 10-es esemnyek.
s Magyarorszg?
Szentes Gyrgy az Orszgos Katasztrfavdelmi Figazgatsg szvivje szerint nem vagyunk felkszlve kisbolygk becsapdsra. Jelenleg (2001) kszlben van a nemzeti katasztrfavdelmi stratgia, ebben 6-8 ves idtartamra szl prognzis tallhat azokrl a veszlyforrsokrl, amelyek Magyarorszgot fenyegethetik. Ezek kztt szerepel pldul egy radioaktv hasadanyagot is tartalmaz mhold becsapdsa, ekkor a lakossg megmentse, elhelyezse s - lehetsg szerint - az eredeti llapot visszalltsa lenne a feladat. Egy kisbolyg becsapdsa ellen viszont nem ltezik hathats vdelem, s megelzni sem lehet egy ilyen mret katasztrft.Srneczky Krisztin csillagsz szerint nlunk elssorban az ismert kisbolygk pontos paramtereinek meghatrozsval foglalkoznak. A NEO-megfigyelsekhez automata, 1 m-es tmrnl is nagyobb szmtgp vezrelte tvcsvekre lenne szksg, amik tbb, mint 100 milli forintba kerlnnek. |