A szupernva a Napnl nagyobb tmeg csillag vgs, nagy robbansa, mely sorn a csillag luminozitsa (krlbell egy ven keresztl) egy tlagos galaxisval vetekszik. Neve az gbolton j („Nova” latinul „j”) csillagknt val feltnshez kapcsoldik, rgebben hvtk vendgcsillagnak is. A „szuper” a kevsb fnyes nvktl val megklnbztetsre szolgl, melyek ms okbl fnyesednek ki.
A szupernva-robbans sorn a csillag ledobja a kls rtegt, mely a krnyezett hidrognnel, hliummal s nehezebb elemekkel telti. A kidobott anyag ltalban gmb alakban tgul, mikzben egyre ritkbb lesz. Ha a szupernva-robbans kzeli por vagy gzkdt nyom ssze, ott megindthatja jabb csillagok kialakulst, s nehezebb elemekkel szennyezheti azt a kdt. A Napban s Fldnkn tallhat, ltiumnl nehezebb elemek lte annak ksznhet, hogy a Naprendszer keletkezsekor a kzelnkben tbb szupernvarobbans trtnt. A szupernvk tbbszr 1044 joule energit kpesek kibocstani, nagyjbl annyit, amelyet a Nap egsz lettartama sorn. Megklnbztetnk I. (ezen bell Ia, Ib s Ic) s II. tpus szupernvkat, az alapjn, hogy a robbansi folyamat korai sznkpben kimutathat-e a hidrogn. jabban tbb, a hagyomnyos osztlyozsi rendszerbe nehezen besorolhat szupernvt is felfedeztek. Az ismertebb szupernvk kz tartozik a Nagy Magelln-felhben tallhat SN 1987A jel, valamint az 1604-ben felfedezett Kepler-fle szupernva (SN 1604). Ez utbbi, illetve az 1572. vi Tycho Brahe-fle szupernva (SN 1572) jelents lkst adtak a csillagszat fejldsnek, mivel a korabeli klasszikus felfogst, mely a fix csillagokat az ggmb vltozatlan rszeinek tartotta, vglegesen megingattk.
Megfigyelsk trtnete
A legkorbbi ismert szupernva, az SN 185, ezt knai csillagszok jegyeztk fel i. sz. 185-ben. Az SN 1054-et tbb helyrl is megfigyeltk, ennek maradvnya a Rk-kd. A Rk-kd rgebbi rajzait s jabb fnykpeit sszehasonltva a 20. szzad elejn jttek r arra, hogy a kd tgul, s hogy a tguls valamikor 1000 krl kezddhetett. A galaxisunkban szabad szemmel megfigyelhet kt legutols szupernva (az SN 1572, ezt Tycho de Brahe fedezte fel s az SN 1604, Kepler szupernvja) fontos volt abbl a szempontbl, hogy dnt bizonytkot szolgltatott az arisztotelszi vilgkp, mely szerint a Holdon tli vilg teljesen vltozatlan, megdntsre. A tvcs felfedezse utn vlt lehetv a Tejtrendszernkn kvli, extragalaktikus szupernvk felfedezse, ezek kzl az els az 1885-ben, az Andromda-galaxisban felfedezett S Andromedae (SN 1885A) volt. A 20. szzadban a csillagszoknak sikerlt megrtenik a klnbz szupernva-tpusok mkdsi mechanizmust valamint szerepket a hliumnl nehezebb elemek ltrejttben. Az igen tvoli szupernvk -standard gyertyaknt hasznlva- lehetsget biztostanak a vilgegyetem kornak, s tgulsi sebessgnek meghatrozsra, az ezekbl szerzett bizonytkok alapjn a vilgegyetem egyre gyorsulva tgul.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...