A kozmikus sugrzs a Fldn kvlrl szrmaz nagyenergij rszecskkbl ll. Elfordul benne elektron, proton, gamma-sugrzs s rengetegfle atommag. Ezeknek a rszecskknek a mozgsi energija 14 nagysgrendet fog t. Az egyes rszecskk esetn a fldfelsznre rkez kozmikus sugrzs fluxusa az energia kbnek inverzvel arnyos. A nagyon eltr rszecskeenergik a klnbz eredet miatt vannak. A kozmikus sugrzs eredhet a Nap nagyenergij folyamataibl, de jhet a belthat Vilgegyetem legtvolabbi zugbl is.
A kozmikus sugrzs trtnete
A kozmikus sugrzsrl eredetileg azt tartottk, hogy a fld radioaktv izotpjaibl szrmazik. Ezt az elkpzelst Victor Hess cfolta 1911-ben, melyrt 1936-ban fizikai Nobel-djat kapott. Lgballonokrl elektroszkppal mrte klnbz tengerszint feletti magassgokban a sugrzst. Mivel felfel egyre nagyobb intenzitst tapasztalt, ez a kozmikus eredet mellett szlt. Az 1912-es napfogyatkozs alkalmval vgzett ballonos mrseivel azt is kimutatta, hogy nem a Nap a sugrzs elsdleges forrsa. 1938-ban Pierre Auger megfigyelt kzel egyidej kozmikus sugrzs esemnyeket, melyek eltr irnybl jttek. Arra kvetkeztett, hogy ezek olyan rszecskktl szrmaznak, melyek tl nagy energijak voltak ahhoz, hogy behatoljanak a lgkrbe. Ezek a rszecskk, ahelyett, hogy a lgkr atommagjaival tkznnek, rengeteg rszecskt hoznak ltre, rszecskezport. Az Auger ltal szlelt esemnyeket megvizsglva azt talltk, hogy azok 1015 eV energij rszecskktl szrmaznak, az addig ismerteknl 10 milliszor nagyobb energij rszecskktl. A nagyenergij kozmikus sugrzs mrst kiterjedt rszecskezporok mintavtelezsvel elszr 1954-ben a Harvard College Observatory-ban kezdk el. Munkjukbl s az ezt kvet ksrletekbl kiderlt, hogy a kozmikus sugrzs energija elrheti a 1020 elektronvoltot is. Ez egy 200 km/h sebessg teniszlabda energijnak felel meg.
A kozmikus sugrzs sszettele
elsrend vagy primer komponensek azok a rszecskk, amik a vilgrbl rkeznek a Fldre. Ezek nagyrszt (90%) protonok, de vannak hlium atommagok is (9%). A maradk nagyenergij elektronokbl s ms atommagokbl ll. Az elsrend kozmikus sugrzsnak csak kis hnyada r le a tenger szintjre, mert klcsnhatsba lp az atmoszfrt alkot atomokkal s molekulkkal.
msodrend vagy szekunder komponensek azok a rszecskk, amik a primer komponensek s az atmoszfrt vagy a csillagkzi kdket alkot atomok klcsnhatsa sorn keletkeznek. Ide fleg a kisebb atommagok, pionok, kaonok s a gamma-sugrzs tartozik. A szekunder komponensek kzl a tenger szintjn a monok dominlnak.
Kozmikus sugrzst vizsgl ksreletek
► ICARUS (Imaging Cosmic And Rare Underground Signal)
► CLEAN (Cryogenic Low-Energy Astrophysics with Neon)
A jelenlegi pl legnagyobb obszervatrium a nemzetkzi Pierre Auger Obszervatrium dli s szaki fltekn is tartalmaz majd detektorokat. Jelenleg a dli fltekn Argentna terletn tallhat rsze mr rszben mkdik.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...