LETED FGG ATTL, HOGY ISMERED-E S BETARTOD-E AZ ALBBI SZABLYOKAT!
Ha kzeleg a tornd s van mg idd, azonnal meneklj egy pincbe vagy brmilyen ms, fld alatti helyisgbe, amelynek megfelel nylsa van a lgnyomsklnbsg kiegyenltsre. Ha a tornd a szabadban r s idejben szrevetted, merre tart, igyekezz kitrni az tjbl. Gondolj arra, hogy ltalban 40-64 kilomter az rnknti sebessge. De ha mr nincs idd a meneklsre: fekdj a legkzelebbi rok vagy gdr aljra, s lapulj gy a fldhz, amennyire csak lehetsges! Vrosban s falun: keress menedket a jl megalapozott, ers pletek fldszintjn, tvol az ablakoktl! Elssorban a hznak a tornd rkezsi irnyval szemkzti sarka nyjt menedket. Ha nincs pince, hzz valami nehz btort a bels falhoz, s a btor alatt rejtzz el. kerld a nagy eladtermeket, mozik, sznhzak nztert vagy a tornatermeket az iskolkban, mert tetszerkezetk gyenge. zemekben s gyrakban: mozgstsd az zem biztonsgi szervezett. Ha a pince nem hozzfrhet, irnytsd az embereket a legbiztonsgosabbnak ltsz szobkba. vakodj a pniktl. Az elzetes jelents ellenre is megtrtnhet, hogy a tornd elkerl titeket! Brmilyen lakott teleplsen vagy: tartsd nyitva a rdit vagy a televzit, de ne hvd a meteorolgiai szolglatot feleslegesen, csak akkor, ha a tornd kzeledst jelented! Ha feleslegesen telefonlsz, ezzel megakadlyozod, hogy a tidnl fontosabb rteslsek befussanak!
Ilyen figyelmeztet szvegek lthatk az Egyeslet llamok minden olyan lakott pontjn, ahol gyakoriak a Fld legersebb forgviharai, a flelmetes torndk. (A jelensg Eurpban, st Magyarorszgon sem ismeretlen; szerencsre azonban a torndk eurpai vlfaja, a tromba viszonylag gyengbb.) A tornd teljesen ms jelleg lgkri jelensg, mint a lavina, vagy vulknkitrs keltette lglksi hullm. A tzhnykhoz csupn annyi kze van, hogy nhny esetben a kitr vulkn fltt is kialakult torndtlcsr, nyilvnvalan a hirtelen flfel mozg meleg lgtmeg hatsra. Ezt trtnt pldul az indonziai Tambora 1815-s kitrsekor, a Mexikban lev Paricutin (j vulkn) szletsekor 1943-ban, valamint az Izlandtl dlkeletre keletkezett tenger alatti tzhny, a Surtsey kitrsekor, mihelyt az j sziget kiemelkedett a habokbl. Ez alkalommal – 1963. november 14-n – a torndk hatalmas vztlcsreket hoztak ltre a tenger fltt. A Surtsey-torndk egyikrl Sigudur Thorarinsson. neves izlandi vulkanolgus ksztett ugyan nhny fnykpfelvtelt, de ezek – az adott krlmnyek (viharos idjrs, ersen hullmz tenger, vulkni hamuszrs stb.) figyelembevtelvel rthet mdon – nem sikerltek tlsgosan jl. A tornd belsejben a szl sebessge ltalban 200-300 kilomter rnknt; de – Talman amerikai meteorolgus szerint – kivteles esetekben mg a 400, st a 600-700 kilomter/rt is meghaladhatja! Ez nem azonos a torndtlcsr tovavonulsi sebessgvel, ami rendszerint csak 40-64 kilomter/ra. A forg tlcsr csak egy viszonylag keskeny, ltalban alig nhny szz mter szles svban pusztt – igaz, hogy ott azutn vgtelen hevessggel! –, a svon tl majdnem tkletes szlcsend honol. A rombols svja amellett szaggatott vonalhoz hasonlt, mert a tlcsr idrl idre visszahzdik a magasba, s als rsze nem ri el a felsznt. Minthogy belsejben sokkal alacsonyabb a lgnyoms, mint krnyezetben, ezrt a tlcsrnek rendkvl nagy szvhatsa van. A hzak, ha az ablakok s ajtk zrva vannak, valsggal felrobbannak, mert a bels lgnyoms, amikor a tlcsr thalad az plet fltt, sztveti a falakat. A vzfelletek fltt kialakul vztlcsr (amelyet nlunk a Balatonon is tbb zben megfigyeltek mr) rszben a t, tenger stb. vizbl, rszben a lgkri vzprbl ll. Valsznleg ez utbbi vesz rszt erteljesebben a vztlcsr kialaktsban.
Torndk kialakulsra flledt, meleg idjrs napokon lehet szmtani, amikor a nagyon meleg lgtmeg helybe hidegebb rkezik (ltalban a polris vidkek fell), vagyis kpzdsk a hidegfront a betrsvel ll kapcsolatban. megtrtnhet, hogy egyidejleg tbb tlcsr is kialakul. A vzfellet flttiek valamelyest gyengbbek, mint a szrazfldn ltrejttek. lettartamuk maximlisan nhny ra. Nhny plda annak illusztrlsra, mire kpes a tornd: 1892-ben a horvtorszgi Novska kzelben a tornd 16 vasti kocsit sodort el, ezek kzl egy 13 tonns vagont 30 mternyire dobott a sntl. Az erdben 150 ezer ft csavart ki tvestl. 1970. szeptember 11-n Velencben a tornd a magasba emelt egy vzibuszt, felfordtotta, majd visszadobta a vzbe. Ennek a tragikus esemnynek magyar ldozatai is voltak. 1955. jnius 8-n a hortobgyi tromba egy kombjnt szvott fel, majd hrom gazdasgi pleten temelve hajtotta vissza a talajra. 1931. mjus 27-n Minnesotban (USA) a tornd leemelte a snrl a csaknem 100 kilomteres rnknti sebessggel szguld vonat t, egyenknt 70 tonns kocsijt. Egyikket 24 mter tvolsgig reptette. Kt olyan esetet is ismernk, amikor a tornd kisebb vasti hidakat emelt le talapzatukrl, s cskavass zzta ket. Az 1952. szeptember 1-jei tornd az egyik texasi katonai repltren 106 bombz replgpet semmistett meg, s az pletekben vgzett rombolst is beszmtva 50 milli dollros krt okozott.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...