Olasz szakrtk szerint az eurpai szrazfld egyetlen aktv vulknja, a dl-olaszorszgi Vezv 2100-ig ismt kitr. A szmtsok szerint hevessge elrheti az id szmtsunk utni 79-es kitrst, amikor tbb mter vastag lva s vulkni hamu temette be Pompeii s Herculaneum vrosokat.
A trsg nagy npsrsge miatt a vilg legfenyegetbb vulknja a Npoly kzeli Vezv – hangzott el a 32. Nemzetkzi Geolgiai Konferencin Firenzben. A vulkn krli 7 kilomter sugar krben 18 vros tallhat, a legnagyobb veszlyt jelent vrs znban csaknem 560 ezren lnek. Nagyerej kitrs esetn az itt lk kimenektsre kevesebb mint 24 ra ll majd rendelkezsre, gy a lakk jelents hnyadnak megmentsre kicsi az esly. Klnsen igaz ez a nagyon srn lakott terletekre. A Vezv azonban nem csak a vrs znbl szedi majd ldozatait: a znn kvl mintegy 200 ezer embernek kell a vulkni por s hamu kros hatsval szmolnia. Egyes szmtsok szerint a vulkn kzvetlen veszlyt jelent mg a 15 kilomterre lkre nzve is. Elemzsek szerint klnsen nagyerej kitrs esetn az emberi s llati szvetek mg a vulkntl 12 kilomter tvolsgra is 200-600 Celsius fokos hmrskletnek vannak kitve. A Vezv legpuszttbb kitrse Kr.u. 79. augusztus 24-n kvetkezett be. A Npolyi-blben tallhat Pomepeii-t s Herculneumot hatmter vastag lva s vulkni hamu temette be. A teleplsek tbb mint 1600 vre a feleds homlyba vesztek. Csak 1748-ban bukkantak rjuk, ekkor kezddtek meg az satsok, melyek a mai napig tartanak. Az idszmtsunk utni 79 ta a Vezv tbb mint harmincszor trt ki. Tevkenysgben ciklusok figyelhetk meg. Az 1913-1944 kztti tevkenysgek a kutatk szerint az 1631-ben megkezddtt vulkni aktivits lezrsa volt. A 79-es utn az 1631-es volt a Vezv msodik legpuszttbb kitrse, a forr lva mintegy 3.000 embert lt meg. 1944-ben a vulkni lva tbb kertet s hzat tett tnkre, s 26 emberletet kvetelt. Azta a vulkn csendes, semmi jel nem utal egy kzelg kitrsre. Ennek ellenre a kutatk egy, az 1631-eshez hasonl, nagyerej kitrsre kszlnek. A 17. szzadi feljegyzsek szerint egybknt az 1631-es kitrst megelzen bizonyos tevkenysgek – kisebb fldrengsek, sr fst – elrejeleztk, hogy a Vezv ismt aktv.
Az olasz hatsgok sokat tesznek a veszlyznban lk szmnak cskkentse illetve a veszlyhelyzetre val felkszls rdekben: minden vros rendelkezik evakullsi tervvel, a veszlyznba nem adnak ptsi engedlyeket, bntetik az itt ptket, valamint anyagilag tmogatnak mindenkit, aki hajland a znn kvlre, biztonsgosabb helyre kltzni. Eddig nhny ezer csald dnttt a kltzs mellett. A tudomny ma mr kpes idben jelezni a vulknkitrseket. Az 1991-es Flp-szigeteki Pinatubo kitrse eltt pldul 80 ezer embert evakultak, gy a vulkn “csak” 300 emberletet kvetelt. Az amerikai Smithsonian Intzet szerint az elmlt 10.000 vben 1.415 vulkn trt ki bolygnkon, kzlk a legaktvabbak a olaszorszgi Etna s a Stromboli, valamint a Hawaii-szigetek vulknjai voltak.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...