Hatvan esztendvel ezeltt, 1944 tavaszn, amikor a II. vilghbor vghez kzeledve a szvetsges erk bombzi a fasiszta Itlia lgtert ostromoltk, mintha csak a jelre vrt volna, Dl-Olaszorszgban a termszet is „belpett” a hborba. A Vezv rvn ekkor kellemetlen napokat lt t Npoly s trsgnek lakossga. A vulkn egy rvidebb sznet utn jra lecsapott, hogy azutn hossz idre hallgatsba burkolzzon.
Az utbbi hnapokban klnbz hrek rkeztek Dl-Olaszorszgbl, a hres-hrhedt Vezv kapcsn. Az egyik arrl tudstott, hogy a npolyi agglomerci (mintegy 18 telepls) nkormnyzatai kampnyszer felhvsban fordultak a lakossghoz, hogy jelents anyagi tmogats fejben, elkltzsre brjk a vulkn ltal veszlyeztetett terleteken lket. Egy msik tudsts arrl szmolt be – s erre joggal lehetnk bszkk –, hogy az eredeti magyar nyomvonalon jjplhet az a felvon, mely a mlt szzad elejn mg tmegvel szlltotta fel a hegyre a turistkat, s ami az utols, 60 vvel ezeltt kitrs ltal teljesen megsemmislt. Azta vulkanolgiai rtelemben – az itt akr termszetesnek is tekinthet rengseken s csekly gzkiramlsokon kvl –, nem sok minden, leszmtva a kzeli Pozzuoli trsgben 1970-ben szlelt talajszint-emelkedst, valamint az Ischia szigetn vgbemen sllyedst. Ugyan mindkt terlet a Vezv magmarendszernek rszt kpezi, m a fenti anomlikra ez utbbi szerencsre nem reaglt.
A Vezv a vilg egyik legveszlyesebb tzhnyja, valdi idztett bomba, gy teht nem vletlen, ha lland vizsglds trgya, na s persze a tallgatsok. A kitrsek elrejelzsben fontos tmpont lehet az elmlt vszzadok aktivitsnak behat tanulmnyozsa. Ezek figyelembe vtelvel hozzvetlegesen megbecslhet a soron kvetkez. m van gy, hogy a statisztika sem vezet eredmnyre. Ennek rtelmben ugyanis mr az 1990-es vek kzepn fel kellett volna brednie a hegynek. Viszont ha trtnelmi tvlatokba pillantunk, tbb szz ves szneteket is felfedezhetnk. gy teht nincs min csodlkozni, s emiatt taln aggdnunk sem kell. Azrt az utbbi lltssal illik csnjn bnni. Ugyanis ebbe a mechanizmusba az embernek nincs beleszlsa. Vajon megrjk-e a vulkn kvetkez aktv peridust, illetve vlaszt kaphatunk-e a Vezv mlyben vgbemen folyamatokat illet – a kzelmltban megszaporodott szm – szakrti felttelezsekre? A krdsek tovbbra is krdsek maradnak, s azokra csak maga a hegy tudja a vlaszt. A tzhny teht, mely nem kevesebb, mint 4 milli ember sorsrl kpes pillanatok alatt dnteni, egyelre titkolzik.
A mlt
A Vezv vulkni aktivitsa 300 ezer vvel ezeltt kezddtt. Ekkor kezdett kialakulni a Somma –Vezv egyttes, mely kt ptmnybl ll: a Monte Sommbl s az annl rgebbi Vezvbl. A Monte Somma felgylemlett lvafolyamokbl s az alacsony energij kitrsek piroklasztikumbl pl fel. Az ptmny fels rsze, amely elrhette a 2000 mteres magassgot, egy pliniuszi-tpus kitrs sorn omolhatott ssze, gy 18 ezer vvel ezeltt. Ezutn egy kaldera (riskrter) alakult ki, amelynek az alakja folyamatosan vltozott a kitrsek folyamn. A jelenlegi Vezv (Monte Cinere) a Monte Somma kalderjbl ntt ki. I.sz.79. eltt a Somma–Vezv egyttesnek ngy nagy energij, explzija volt, amit nhny szz ves pihens kvetett, illetve voltak jval kisebb energij, n. szubpliniuszi kitrsek is, melyek utn szintn nhny vszzadnyi nyugodt idszak kvetkezett. 79. vi „kataklizma” utn a Vezvon gyakran kvettk egymst az aktv (kitrses, kimlses, valamint a vegyes tpus) s a nyugodt peridusok. Nmely ilyen idszak elg hossz volt s ezeket olyan heves kitrsek kvettk, mint pldul a 472. vi. A legutols „komolyabb” megmozduls 1631-ben kvetkezett be, amelyet egy hromszz ves „nyugalmi” idszak kvetett. 1631 s 1944 kztt a Vezvot gyakori kitrsek jellemeztk, amelyek nem voltak nagy energijak, de gyakran elg ltvnyosak. Az utols aktivits 1944 mrciusban, rpke kt ht alatt lezajlott, azta a vulkn nyugodt.
Az 1944-es kitrs krnikja
Mrcius 13-17.
► Egy kis vulkni salakkp leomlott s a fldmozgsok egyre intenzvebb vltak. Egy j vulkni salakkp jtt ltre, amely azonnal ssze is omlott.
Mrcius 18.
► Dlutn kezddtt el a kitrs, vulkni por- s trmelkszrssal. Dlutn fl tkor lvafolys indult a kzponti krter szaki felbl s fl 11-re elrte a Valle dell’ Infernot, vagyis a Monte Somma s a Vezv kztti vlgyet. Krlbell ugyanekkor egy msik lvafolyam is elindult a krter dli rszn. Este 11-kor mr a krter nyugati oldaln is lvafolyam volt szlehet, ami rvidesen elrte a felvont s tnkretette a sneket.
Mrcius 19.
► 11-kor a lva vgigfolyt a Fossa della Vetrana-n.
Mrcius 20.
► A kitrses aktivitst fldrengsek is ksrtk, amelyek a nap kzepig egyre ersdtek. Dlutntl egszen jflig j lvafolyamok indultak el a krter szaki rszrl.
Mrcius 21.
► A dli folyam krlbell 300 mteres tengerszint feletti magassgban megllt. jjel az szaki folyam elrte San Sebastianot s Massa di Somma-t, majd kettgazott s Cercola irnyba indult. San Sebastianot s Massa di Somma-t evakulni kellett s az ott l 10 ezer lakost Portici-be szlltottk. Krlbell tkor ltvnyos lvaszkkutak kezdtek kialakulni, ebbl az utols t ra hosszan tartott s elrte az ezer mteres magassgot. A szl magasba emelte a port s a lvadarabokat, majd a vulkn dlkeleti oldaln rakta le ket Angri-tl Pagani-ig terjed terleten. A legkisebb darabok dlkeleti irnyban mg 200 km-re is eljutottak. Tbb mint egy kils habk esett Poggiomarino falura, amely a krtertl 11 km-re fekszik. A nagy kp oldaln forr habk gylt ssze s olyan lavinkat (omlsokat) okozott, amelyek elrtk a salakkp aljt. A fldmozgsok folytatdtak, amelyek a lvakitrsekkor voltak a legersebbek.
Mrcius 22.
► Dlutn egy ra krl a kitrs elrte a cscspontjt (paroxizmust). Por- s gzoszlop emelkedett 6 km-es magassgba. Az oszlop tetejt a szl dlkelet fel fjta, gy habk s hamu hullott a Vezv dlkeleti lejtire. Az oszlop helyenknt leomlott s ez kicsiny piroklasztikus folyamokat (rtufkat) hozott ltre, amely a kp oldalain folytak le. Ekkor ers fldmozgs volt rzkelhet s ezalatt a krter fokozatosan kiszlesedett.
Mrcius 23.
► A magmacsatornba beraml vz sorozatos kitrseket okozott s tbb fldrengst is szleltek. A kitrsek hamuoszlopot hoztak ltre, amelyet a szl dlkeleti irnyba fjt s ismt kis rtufk hmplygtek le a kp oldalain.
Mrcius 29.
► A kitrs vget rt. A cscsrgi teljesen talakult s ltrejtt az az j nagy krter-beszakads, amely most is lthat.
Az 1944-es kitrs tbb tucat ember hallt okozta, mivel a lerakdott vulkni por slya miatt tetk szakadtak be. Slyos krok voltak San Sebastiano s Massa di Somma falvakban is.
start
Kedves ltogat, dvzllek a disasteronline.gp-n! Ezen az oldalon remnyem szerint mindent meg fogsz tallni, amire csak szksged van tudsod bvtshez! Itt nem kell elvenned egy lapot, s lerni mit tanultl mra, hiszen sokkal, de sokkal tbb informcit zdtk rd mint a tanrnni vagy a tanrbcsi nyolcadikos padkoptatsaid sorn. Teht kapaszkodj, s indulhat is a (fknt) geolgiai tra!
navigci
Mint tudjuk a Fldnek tbbfle rendszere, szfrja van. Pldul a bioszfra, hidroszfra, valamint a fldn kvl elhelyezked sztratoszfra, mezoszfra, stb. A termszeti katasztrfkat kt f csoportba sorolhatjuk. Termszeti, s emberi eredet. A klnbsg a kett kztt, hogy az egyik magtl, termszetesen mdon jn ltre, mg a msikat mi, a Fld laki, az emberek okozzuk.
► Mi az a "termszeti katasztrfa"?
► Geolgiai eredet katasztrfk gy mint vulknkitrsek, fldcsuszamlsok, fldrengsek.
► Hidrolgiai eredet katasztrfk gy mint szkr, lavina, rvz.
► Lgkri, ms nven klimatikus eredet katasztrfk, olyanok mint a tornd, hurrikn, vagy akr a globlis felmelegeds.
► Tzkatasztrfk azaz erdtzek, tzvszek, stb.
► Fldn kvli eredet, mint ms bolygkkal tkzs, meteoritok, szupernova-kitrs.
► Nvnyek s krtevk okozta termszeti katasztrfk
► llatok okozta termszeti katasztrfk
► Betegsgek, jrvnyok
► Ember ltal okozott termszeti katasztrfk, pl. bnyaomls, vzszennyezs, atombalesetek
► Extrk, rdekessgek
A Richter - skla a fldrengs erssgnek mszeres megfigyelsen alapul mrszmt (a Richter-magnitudt, vagy ms szval a mretet) adja meg. A magnitud a fldrengskor a fszekben felszabadul energia logaritmusval arnyos. Egy 4,5 mret fldrengs kipattansakor nagyjbl akkora energia szabadul fel, mint egy kisebb (20 kT-s, nagaszaki mret) atombomba robbansakor. Az eljrs kidolgozja Charles Richter, eljrst 1935-ben tette kzz.
Megannyi tindzser imdja a zent. Ezrt nem meglep, hogy nem kevs zensz s zenekar hvja/hvta fel a figyelmnk arra, hogy mennyire puszttjuk a sajt bolygnkat, mennyi kr trtnik az emberi szennyezs miatt. n a szemlyes "kedvencemet" vlasztottam ki. Mg a szveget is lefordtottam nektek, csak hogy jobban megrtse az is, aki kevsb tud angolul.
Magyar zenszek a figyelemfelkelts kldetsvel
Igen, termszetesen magyar bandk s zenszek is tisztban vannak a fld elkesert helyzetvel. Ilyen pldul a Grenma - n szltam c. szmnak mondanivalja is.
help
A 2010-es haiti fldrengs a Richter-skla szerinti 7,0 erssg, pusztt fldrengs volt, melynek kzpontja Port-au-Prince-tl, Haiti fvrostl 25 km-re volt. A rengsek helyi id szerint 2010. janur 12-n kedden, helyi id szerint 16:53:09-kor (UTC szerint 21:53:09-kor) kezddtek. A fldrengs a talaj szintje alatt 13 km-rel indult el. Az Amerikai Fldtani Intzet szmos utrengst regisztrlt, melyek kzl tizenngynek az erssge a Richter-skln 5 s 5,9 kztt volt. A Nemzetkzi Vrskereszt becslsei szerint a rengsek hrom milli embert rintettek, kzlk a hallos ldozatok szmt a WHO 45 000-50 000 fre becslte, a szm azonban mra mr elrte a 170 000-et is. A Hope for Haiti elnevezs msor sorn tbb mint 60 milli dollr gylt ssze a fldrengs sjtotta Haiti megsegtsre.
A termszet ereje, mint a kbe zrt er egy pillanat alatt, knnyedn tnkre tudja tenni mindazt, amit az ember alkotott. Fldrengsek, vulknkitrsek, termszeti katasztrfk, ezek keletkezse s lekzdse - mind olyan tmk, melyeket a knyv rvid krdsek s konkrt vlaszok alapjn tesz rthetv a gyerekek s a fiatalok szmra. Hogyan keletkeznek az erdtzek? Mirt vltozik meg az g szne? Hogyan nyjtanak neknk segtsget a mholdak? rthet s pontos vlaszokat ad mindazokra a krdsekre, melyeket a termszet erejvel kapcsolatosan tesznek fel a fiatal olvask.
Milyen termszeti s civilizcis veszlyekre kell felkszlni? Kiknek kell felkszlni? Milyen feladatai lehetnek a gazdlkod szervezeteknek s vezetiknek a katasztrfavdelemben? Hogyan valsul meg a katasztrfk elleni vdekezs Magyarorszgon, s hogyan illeszkedik a nemzetkzi szervezetek tevkenysghez? Mindezen krdsekre, s mg sok tovbbira is vlaszt, vagy lehetsges irnymutatst tall knyvnkben. A ktet bemutatja a hivatsos s ms egyttmkd katasztrfavdelmi-ment szervezetek tevkenysgt, rszletezi, hogy kiknek s hogyan kell rszt vennik katasztrfavdelmi-polgri vdelmi feladatok elltsban, kitekintst nyjt a nemzetkzi s eurpai lakossgvdelmi szablyokra, valamint ezek magyarorszgi vgrehajtsra.
Az antik vilg ht csodja az emberi szellem technikai s mvszeti teljestmnynek cscsait kpviseli. De vajon hogyan szletett a Kheopsz-piramis? Mitl fggkert Semiramis kertje? Mirt pusztult el az Artemisz-templom? Ki fejezte be a halikarnasszoszi Mauszlosz sremlkt? Mekkora volt a rhodoszi kolosszus? Ezekre s mg sok, rdekes krdsre ad vlaszt a Mi micsoda sorozatnak ez az j ktete.
katasztrfa - sztr
EPICENTRUM
Az epicentrum (grg: επίκεντρον) az a pont a Fld felsznn, amely pontosan a felszn alatt trtnt fldrengs, vagy robbans felett helyezkedik el. A Fld belsejben trtn energiafelszabaduls, a fldrengs fszknek neve hipocentrum. A szeizmikus hullmok krkrsen a hipocentrumbl indulnak ki minden irnyban.
► Belps neked nincs szksged r, csupn nekem, a szerkesztnek.
► Forrsok fontos oldalak egytl - egyig, ahol hasonlan fontos adatokat tallsz, s ahonnan s hozom az adatokat.
► Vendgknyv nem hrdets, hanem kapcsolattarts, vagy a termszeti katasztrfkkal val dolgok megvitatsra alkalmas.
KRLEK ne hrdess, ne krj szavazst. NEM nzem meg az j dizjnod, a most nylt lapod. LEGALBB ezen az oldalon arra hasznljuk a chatet amire val...